Toprakta organik kirleticilerin taşınımı ve adsorbsiyonu
Transportation and adsorption of organic pollutants in soil
  1. Tez No: 67997
  2. Yazar: NAİL YAŞYERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN DOĞU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
TOPRAKTA ORGANİK KİRLETİCİLERİN TAŞINIMI VE ADSORPSİYONU (Doktora Tezi) Nail YAŞYERLİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Bu çalışmada gözenekli bir katı olan toprakta difüzyon ve adsorpsiyon analizi için basit ve etkili bir metod geliştirilmiştir, inert, denge, tersinir ve tersinmez adsorpsiyon için moment ifadeleri bulunmuştur. Çalışılan izleyicilerin toprak tabletinde sıfırıncı momentlerinin değerlendirilmesi ile tersinir adsorplandığı görülmüştür. Denge ve tersinir adsorpsiyon eşitliklerinde sadece adsorpsiyon denge sabiti bilinmeyen parametredir. İlk aşamada 40°C'da yapılan kuru montmorillonit tabletindeki deneylerde etilbromür izleyicisi için adsorpsiyon denge sabiti ppKj=23,l ve etkin difüzyon sabiti De=0,057 cm2/s olarak hesaplanmıştır. Yarısonsuz tablet boyu kabulü ile düzenlenen denklemlerden daha güçlü adsorplanan 1,2-dikloroetan izleyicisi için adsorpsiyon ve difüzyon parametreleri bulunmuştur. Deneysel çalışmaların ikinci kısmı kil tabletlerinin nemlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışılan kil tabletlerinde (30°C ve L=0,41cm) relatif nem oranı arttıkça etilbromür izleyicisi için adsorpsiyon denge sabitlerinde bir azalma görülmüştür. Doğal kaolin, %10 organik madde içerikli kaolin ve doğal montmorillonit killeri için %0 relatif nemde sırasıyla ppKj değerleri 35,68, 9,38 ve 41,87'dir. Aynı killerin %90 relatif nemdeki ppK, değerleri ise sırasıyla 7,45, 3,20 ve 6,24'dir. Çalışılan killerde %65 relatif nemden sonra mikrogözeneklerin suyla dolduğu birinci moment analizlerinden görülmektedir. Doğal kile göre organik madde içeren kilin ppKj değeri dört kat daha küçüktür. Mikrogözeneklerin su ile dolması veya tıkanması etkin difüzyon sabitinin makrogözeneklerde hesaplanmasına neden olmaktadır. Montmorillonit kilinin nemin etkisi ile yapısında olan değişiklikler nedeniyle adsorpsiyon denge sabitinde büyük bir azalma olmaktadır. Aynı zamanda makrogözeneklerde hesaplanan etkin difüzyon sabitlerinde de belirgin bir azalma söz konusudur. Etilbromür ve azot adsorpsiyonu ile hesaplanan kuruluk kesri doğal kaolin ve organik maddeli kaolin için birbirine yakın çıkmaktadır. Yapısında olan değişiklik nedeni ile montmorillonit kilinde iki yöntemle bulunan kuruluk kesirlerinde belirgin bir fark vardır. Sonuç olarak yeni geliştirilen bir taraflı tek tablet tekniği ile nemli veya kuru ortamda difüzyon ve adsorpsiyon parametreleri basit ve güvenilir bir şekilde bulunabilir. Bilim Kodu : 603.02.01 Anahtar Kelimeler : Toprak Kirliliği, Adsorpsiyon, Difüzyon, Moment Tekniği Sayfa Adedi :214 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Gülsen DOĞU - Prof.Dr. Timur DOĞU (Ph. D. Thesis) Nail YAŞYERLİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT In this study a simple and effective method has been developed for the diffusion and adsorption analysis in soil as a porous solid. Moment expressions for the inert,equilibrium, reversible and irreversible adsorption have been derived. As a result of interpretation of zeroth moments of studied tracers in soil pellets it has been observed that the tracers are adsorbed reversibly. Adsorption equilibrium constant is the only unknown parameter in diffusion and reversible adsorption equation. At the first stage of the study, adsorption equilibrium constant and effective diffusivity have been calculated as ppKj=23,l and De=0,057 cm2/s respectively for the adsorption of ethylbromide tracer on dry montmorillonite pellet at 40°C. Adsorption and diffusion parameters for the more strongly adsorbed tracer 1,2-dichloroethane have been found from the equations arranged by using semiinfinitive pellet length assumption. Second part of the experimental studies has been performed by using humidified clay pellets. It has been observed that the adsorption equilibrium constant for the ethylbromide tracer decreases with the increasing relative humidity ratio in the studied clay pellets (30°C and L=0,41cm). ppKj values of natural kaoline, 10% organic matter containing kaoline and natural monmorillonite are 35,68, 9,38 and 41,87 respectively for 0% relative humidity. For the same clays ppKj values are 7,45, 3,20 and 6,24 respectively when their relative humidity is 90%. It has been observed from the first moment analysis that the micropores of the studied clays are filled with water when their relative humidities exceed the 65%. ppKj value of organic matter containing clay is four times smaller than PpKj value of natural clay. Filling of the micropores with water or their plugging necessitates the calculation of effective diffusivity in macropores. Variations in the structure of the montmorillonite clay due to the effects of the humidity leads to a large decrease in adsorption equilibrium constant. Also there is a significant decrease in effective diffusivity values calculated in macropores. Dryness fraction values calculated by ethylbromide and nitrogen adsorption methods are close to each other for both natural kaoline and organic matter contaning kaoline. There is a significant difference between the dryness fraction values found by using these two methods for the montmorillonite clay due to the variation in its sturucture. As a results, diffusion and adsorption parameters in humid and dry medium can be evaluated simply and reliably by using this new developed one sided single pellet technique. Science Code: 603.02.01 Key Words : Soil Pollution, Adsorption, Diffusion, Moment Technique Page Number : 214 Adviser : Prof.Dr. Gülsen DOĞU - Prof.Dr. Timur DOĞU
Özet (Çeviri)