Aşık Yalınayak'ın şiirlerinde değerler eğitimi : Dil, kültür, kimlik
Values education in Aşik Yalinayak's poem: Language, culture, i̇dentity
- Tez No: 470955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Education and Training, Folklore
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kültür oluşumunda ve devamlılığında ciddi bir paya sahip olan aşıkların şiirlerinde kültürü oluşturan toplumun ortak paydalarını ve sağlam yapıda olan değerlerini görebiliriz. Bu sebeple Sivas aşıklarından olan Aşık Yalınayak'ın şiirlerinde değerler eğitimi hakkında çalışılarak onun okuyucuya ve gençlere yaptığı katkı gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma Aşık Yalınayak'ın şiirlerinde dil, kültür ve kimlikle alakalı değerleri bulmayı hedeflemiş ve bunlarla eğitimde değerler eğitiminin, kültürün yaşayan bir parçasıyla daha aktif bir biçimde sağlanacağını gözler önüne sermeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the poems of the lovers who have a significant share in the formation and continuity of culture, we can see the common stakeholders of the culture that make up the culture and the values in the solid structure. For this reason, in the poetry of Aşık Yalınayak, who is from Sivas lovers, he tried to educate the values education and to show his contribution to the readers and youths. This study aimed to find relevant values in language, culture and identity in Aşık Yalınayak's poems and aimed to point out that education of values in education will be provided more actively with a part of the living culture.