Osmanlı kuruluş dönemi eğitim yatırımları ve politikaları: Bursa Edirne ve Gelibolu medreseleri örneği
The education investments and politics in Ottoman foundation period: An example of Bursa, Edirne and Gelibolu madrasahs
- Tez No: 471035
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ERSİN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminde Bursa, Edirne ve Gelibolu'da faaliyet gösteren medreseler için uyguladığı eğitim yatırımları ve politikalarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Osmanlı arşiv belgeleri taranmış, kronikler incelenmiş minyatürler gün yüzüne çıkarılmıştır. Daha önce konuyla ilgili yapılan çalışmalardan, doktora ve yüksek lisans tezlerinden istifade edilerek tezin gündemi oluşturulmuştur. Yapılan araştırma sonucunda Osmanlı, Selçuklu Sünni İslam inancı eğitim geleneğinden beslenerek bir eğitim sistemi uygulamaya çalışmıştır. Bu amaçla güçlü eğitim tecrübesi olan ilim merkezlerinden bir taraftan müderris talebinde bulunulmuş, diğer taraftan o merkezlere eğitimini tamamlayıp eğitim kadrosunda yer alması için öğrenciler gönderilmiştir.Orhan Gazi'nin 1331 İznik'te ilk medreseyi kurmasından sonra ülke topraklarının değişik yerlerinde medreseler faaliyet göstermiştir. Çalışma gündemini oluşturan şehirlerde Osmanlı Bursa'da 21 medrese bir darüşşifa, Edirne 12 ve Gelibolu üç medrese kurmuştur. Adı geçen şehirlerde medreselerde verilen eğitimin kalite ve sürekliliğini vakıf kurumu aracılığıyla vakfiye şartlarıyla sağlamıştır. Vâkıf, medrese kurup hem medresenin devamı için hem de tüm medrese giderleri için akarlar vakfetmiştir. Bu sebeple yüzlerce yıl medreseler özgün eğitimi sürdürebilmiştir. Vakfiyelerde özellikle medreselerinin eğitim kadrolarında ehil kişilerin olmasına dikkat edilmiş, talebenin de derslerini aksatmaması şart koşulmuştur. Kütüphane ve eserler de medreseye vakfedilmiştir.Sonuç olarak Bursa, Edirne ve Gelibolu'nun da içinde bulunduğu kuruluş dönemi Osmanlı şehirleri bir ilim geleneğinin oluşmasına Fatih Sultan Mehmed'in 'Sahn-ı Seman' medresesini, Kanuni Sultan Süleyman'ın 'Süleymaniye' medresesini kurmasına zemin hazırlamıştır. Bu çalışma ile İstanbul'un fethine kadar Osmanlı Devleti'nin Sünni İslam geleneğini oluşturduğu, tüm kamu ve özel kurumlara eleman yetiştirdiği sonraki yıllarda sistemleştirilecek olan medrese geleneğinin tüm hazırlıklarının tamamlandığı bir süreci ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In this study was aimed to find out the practiced education investments and politics in madrasahs showing activities in Bursa, Edirne and Gelibolu in the Ottoman foundation period. For this aim, the documents of Ottoman archive were scanned, chronicles were examined and miniatures were brought to light. Agenda of the thesis was formed based on benefiting from PhD and master dissertations, as well as earlier studies on this topic. In this study it was understood that the Ottoman Empire practiced an education system utilizing the education tradition of the Seljuk Sunni Islamic idea. For this aim, on the one hand, mudarris were demanded from education (ilim) centers having a strong education experience and on the other hand, students were sent to take part in these education centers after completing their educations. After Orkhan Ghazi constituted the first madrasah in Iznik in 1331, madrasahs started functioning in the different places of the country. In the cities mentioned in this study, the Ottoman Empire founded twenty one madrasahs and one hospital (darüşşifa) in Bursa, twelve madrasahs in Edirne and three madrasahs in Gelibolu. In these madrasahs, the quality and consistency of education were provided by waqf conditions within the waqf foundation. Waqifs founded the madrasahs and endowed income both for the continuation of these madrasahs and for all the expenditures of madrasahs. That is why the madrasahs continued their novel education tradition for hundreds of years. It was particularly noticed to have qualified persons in the education framework of madrasahs and also requested from students for providing of continuance in courses. Library and works were endowed into madrasah by the waqf.As a result, Ottoman cities of the foundation period such as Bursa, Edirne and Gelibolu provided an education (ilim) tradition and an inspiration to the founding of the madrasah of“Sahn-ı Seman”by Sultan Mehmed II the Conqueror and“Süleymaniye”by Sultan Süleyman I the Magnificent. With this study it was demonstrated that until the conquest of Istanbul, the Ottoman Empire completed its process of madrasah tradition, which would become systematic in the following years; these madrasahs also created the Ottoman Empire's Sunni Islamic tradition, and educated people for government and private foundations.