Yetenek yönetiminin işe adanma, performans ve işten ayrılma niyetine etkisi: Bankacılık sektörü örneği
The effect of talent management on work angagement, performance and intent to leave: Case of banking sector
- Tez No: 471036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET METE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Entelektüel sermayenin artan önemi ile birlikte örgütteki insan potansiyelinin etkili ve verimli kullanımı örgütler için önemli bir rekabet faktörü haline gelmiştir. Yetenek yönetimi iş örgütlerinde son yıllarda önem kazanan çalışan yeteneklerine yönelik ileri insan kaynakları yönetimi uygulamasıdır. Bu araştırmada, örgütün en önemli unsuru olan örgüt çalışanlarının, uygun pozisyonlara göre yetenekli adaylar arasından seçilmeleri, yeteneklerine göre istihdam edilmeleri, eğitilmeleri, geliştirilmeleri ve örgütte devam etmelerinin sağlanması olarak kısaca ifade edilebilecek olan yetenek yönetiminin bankacılık sektöründeki uygulaması incelenmiştir. Araştırmada bankalardaki yetenek yönetimi uygulamalarının çalışanların işe adanma, performans ve işten ayrılma niyetlerine etkisinin ortaya konulması amacıyla hipotezler belirlenmiştir. Belirlenen hipotezlerin test edilmesi için gerekli veriler Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman illerindeki banka çalışanlarından 421 kişiye anket uygulanarak elde edilmiştir. Anket sonuçları SPSS18.0 analiz programı ile çeşitli istatistik metot ve test teknikleri (frekans dağılımı, ortalama, t-testi, Anova, Korelasyon ve Regresyon) kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing significance of intellectual capital, effective and efficient use of human potential in the organization has become an important competition factor for organizations. Talent management is a practice of advanced human resources management regarding employee talents that have gained importance recently at business organizations. In this research, the practice of talent management in the banking sector is examined. In this context, talent management can be briefly specified as the employees', the most important element of organization, selection for appropriate vacancies among talented candidates, employment, training and improvement of them according to their talents and ensuring that they keep working at the organization. In the study, hypotheses were set to identify the effects of talent management practices in banks on the employees'work engagement, performance and intents to leave. To test the hypotheses, data were obtained from 421 bank employees via a questionnaire in Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin and Batman. Questionnaire results were analyzed via SPSS 18.0 analysis program using various statistical methods and test techniques (frequency distribution, mean, t-test, Anova, Correlation and Regression).