Deneysel bir dağıtılmış veri tabanı yönetim dizgesi tasarım ve gerçekleştirimi
- Tez No: 47106
 - Danışmanlar: PROF.DR. ÜNAL YARIMAĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
IV ÖZET Gelişen bilgisayar teknolojisi, kullanıcıların her geçen gün artan isteklerini karşılamaya çalışmaktadır. Veri tabanı yönetim dizgeleri de bu istekler doğrultusunda gelişme göstermiştir. En önemli gelişme ise, merkezi veri tabanlarının, yerlerini dağıtılmış veri tabanlarına bırakmaya başlamaları olmuştur. Fakat dağıtılmış işlemler beraberlerinde çeşitli sorunları da getirmektedirler. Dağıtılmış ortamın sorunlarını aşmak için araştırma ve geliştirmeler devam etmektedir. Bu tez çalışmasının amacı da, deneysel bir dağıtılmış veri tabanı yönetim dizgesi oluşturmak ve bu örnek üzerinde dağıtılmış işlemlerin paralel olarak işletilmesinden kaynaklanan sorunları ve sağlanan yararlan ortaya koymaktır. Çalışma ortamı olarak UNIX tabanlı bilgisayarlar ve ORACLE sunum 6.0 seçilmiştir. Veri tabanı dağıtımında ise yatay dağıtım yöntemi benimsenmiştir. Yapılan dağıtılmış işlem zamanı ölçümlerinde, dağıtılmış dizgelerin performanslarını etkileyen birçok faktör bulunduğu gözlemlenmiştir. Genel sonuç olarak ise, veri tabanı işlemlerinin birden fazla bilgisayar üzerinde paralel olarak işletilmesinin, birçok açıdan yararlı olduğu ve birçok uygulama için uygun bir ortam oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evolving computer technologies try to meet the increasing computational demands of the users. Among others, database systems also employ such modern technologies. In the field of database management, distributed databases have begun to replace the old, centralized databases. Distribution poses problems of its own. Much research is concentrated on overcoming these problems. The goal of this work was to design and to implement an experimental distributed database management system. It also involved uncovering the potential problems caused by parallel execution of distributed queries, as well as measuring the efficiency of such a system. The environment was chosen to be UNIX based computer systems for hardware and ORACLE version 6.0 for underlying DBMS software structure. The distribution method adopted is horizontal (row) distribution. The outcome of the work stresses that, many factors affect the performance of distributed systems. Still, parallel execution of distributed queries has proven to be a performance enhancing method for most database applications.