Metanolün düşük basınç ve sıcaklıkta dönüşümü için sentetik zeolitler
  1. Tez No: 47105
  2. Yazar: CENGİZ TAYLAN BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY M. BEŞKARDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
IV ÖZET Yapılan bu çalışmada, endüstrideki önemli proseslerde daha düşük basınç ve sıcaklık değerlerinde kullanılabilecek, alümina-silikat bünyeden oluşmuş heterojen faz katalizörlerinin sol-jel tekniği ile sentezleri gerçekeştirilmiştir. Çalışmanın ilk kısmında laboratuvar koşullarında sol-jel tekniği ile katkısız alümina-silikat ile krom ve demir katkılı alümina-silikat zeolit tipi katalizörlerin sentezleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, sentezlenen katalizörlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri infrared (İR) ve termal gravimetrik analiz (TGA) yöntemleri ile tespit edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, sentezlenen katalizörlerin metanolün hidrokarbonlara dönüşüm reaksiyonlanndaki katalitik etkinlikleri incelenmiştir. Metanol dönüşümü atmosferik basmç ve 60-65 °C sıcaklık aralığında yapılmıştır. Dönüşüm ürünleri olarak düz, dallanmış alifatik ve halkalı yapıda alkan ile alken türü hidrokarbonlar elde edilmiş olup, bu hidrokarbonların ürün karakterizasyonu ise (GC-MS) yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research alumina-silicate structured heterogeneous phase catalysts as to function at lower pressures and temperatures of some industrially important processes were synthesized by the employment of sol-gel technique. During the first phase of the study non-doped alumina-silicates and doped type chromium-alumina-silicates and iron-alumina-silicates were sol-gel synthesized at loboratory conditions. Synthesized catalysts' physical and chemical properties were characterized by the employment of IR- and TGA- analysis at the second phase of the study. Catalytic effectiveness of the synthesized catalysts were tested on methanol conversion to higher boiling hydrocarbons during the last phase of this investigation. Methanol conversion was attempted at atmospheric pressures and between 60°-65°C. Straight and branched aliphatic and ringed-typed alkane and alkene structured hydrocarbons were obtained as conversion products. Products' characterizations were carried by (GC-MS) methods.