Türkiye ve Almanya'da engelli haklarına ilişkin yasal düzenlemeler ve Uluslararası Hukuk
Legal regulations and International Law on disability rights in Turkey and Germany
  1. Tez No: 471069
  2. Yazar: EKREM BENZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZELİ AZARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tez çalışmamızın ilk bölümü Uluslararası Hukukta Engelli Hakları başlığını taşımaktadır. Bu başlık altında Birleşmiş Milletler sisteminde engellilere ilişkin düzenlemeler ve özellikle de 2006 Tarihli Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Haklarına Dair Uluslararası Sözleşmenin Değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu bölümün bir diğer alt başlığı ise Avrupa Birliği sisteminde engelli hakları olmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünde Almanya'da Engelli Haklarına Yönelik Temel Yasal Düzenlemeler konusu işlenmiş. Bu temel düzenlemeler incelendikten sonra ise Berlin Eyaleti'nde uygulanan ve engellileri ilgilendiren yasal düzenlemeler değerlendirilmiştir. Tez çalışmamızın üçüncü bölümü ise Türkiye'de Engellilere İlişkin Temel Yasal Düzenlemeler ve Bu Düzenlemelerin İncelenmesi başlığını taşımaktadır. Bu başlık altında ülkemizde engellilere uygulanan yasal düzenlemelerin konularına göre tasnif edilip değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise uluslararası hukuk düzenlemeleri göz önünde bulundurularak Türkiye'de engellilere sunulan haklar ve bu hakların gelişim durumu incelenmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Engelli hakları, Birleşmiş Milletler sistemi, Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Haklarına Dair Uluslararası Sözleşme, Avrupa Birliği, Türkiye'de Engelli Hakları.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of our study, the title of chapter is Disability Rights in International Law. Under this heading, The United Nations system of disability arrengements and particularly the 2006 United Nations International Convention on the Rights of Persons with Disabilities. Another subheading of this sanction is the rights of people with disabilities in the European Union System. In the second part of our study includes The Basic Legal Regulations for The Rights of Persons With Disabilities in Germany. After reviewing these basic regulations, we have assessed the legal regulations applicable to the disability of the State of Berlin. The third part of our thesis has the title of Basic Regulations Regarding Disability in Turkey and Examination of These Regulations. Under this heading, it is aimed to classify and evaluate the legal arrangements applied to the disability in our country according to the subjects. In the last chapter of our study, the rights provided to the disabled in Turkey and the development of the status of these rights have been examined considering the international legal arrangements. Keywords Disability rights, United Nations System, United Nations Convention on the Rights of Person with Disabilities, European Union System, Disability Rights in Turkey.