Safiyyuddîn el-Hillî'nin el-Kâfiyetu'l-Bedî'iyyesi
Safiyyuddîn el-Hillî'nin el-Kâfiyetu'l-Bedî'iyyesi
- Tez No: 471068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA SUZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada, Arap edebiyatında, bedîiyyâtın ne olduğu ve nasıl ortaya çıktığı açıklanmaya çalışıldı. Bu konudaki görüşlere yer verildi. Sonrasında Safîyyuddîn el-Hillî'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri incelendi. Bedîiyyât türünde nazmedilen ilk kaside olanSafîyyuddînel-Hillî'nin el-Kafîyyetu'l-Bedî'iyye fî'l-Medaihi'n-Nebeviyye adlımanzumesi, şekil ve içerik bakımından incelendi. Bu kasidedeki her beyitin ihtiva ettiği bedîî sanatlarının lugat ve terim manaları açıklandı. Her beyit, içerdiği sanata örnek verildi. Çalışmanın sonuna ise bu kaside ve Türkçe tercümesieklendi. Anahtar Sözcükler Arap edebiyatı, bedîiyye, bedîiyyât, Safiyyuddîn el-Hillî, el-Kafîyyetu'l-Bedî'iyye, bedîî sanatları
Özet (Çeviri)
In this study, these topics were tried to explain: in Arabic literature what bediiyyat was and how it came in sight and ideas on this subject were included. Than, Safıyuddin al-Hilli's life, his literary personality and and his works were studied. Safıyuddin al-Hilli's poem which was called al-Kafiyetul Bediiyye fiil Medaihi'n Nebeviyye was the first eulogium that was written in the Bediiyyat genre and it was studied in regard to its form and content the lugat and terminology of Bedii arts couplets of this eulogy was explained. Every couplets was given example of which art contains. At the end of this study was edded this eulogy ve his turkish translate. Key Words Arabic literature, bediiyye, bediiyat, Safıyuddin al-Hilli, al-Kafîyyetul Bediiyye, bedii arts