Kültürel değerlere göre karanlık lider algısının çalışan iş performansı etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of work performance of abusive supervision according to cultural tendencies towards individuals
  1. Tez No: 471078
  2. Yazar: EZGİ KIZILDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK KALEMCİ TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, iş motivasyonu, bireysel kültürel değer boyutlarından olan kolektivizm, güç mesafesi ve algılanan karanlık lider davranışlarının iş performansı üzerindeki etkilerini oluşturan bir model çerçevesinde araştırılmasıdır. Ankara'da faaliyet gösteren büyük ve orta ölçekli işletmelerde çalışan 245 kişiden elde edilen veriler ile oluşturulan örneklem üzerinden bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde, çalışanların iş performansı üzerinde karanlık lider algısının etkisi olduğu istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. Kolektivizmin güç mesafesiyle, içsel ve dışsal motivasyon boyutlarının da birbiriyle ilişkisi olduğu gözlemlenmiştir. Karanlık lider davranışları ile iş motivasyonu arasındaki ilişki incelendiğinde ise analiz sonuçlarına göre anlamlı bir ilişki kurulamamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the impacts of work motivation, collectivisim, power distance and perceived abusive supervision actions on employee job performance. Research is done with data collected from 245 person who works at large and middle size companies in Ankara. Quantitative reserach is made by SPSS Program. When the findings are examined, it is statistically proven that the abusive supervision perception affect workers' job performance positively. Findings also show that collectivisim and power distance is related to intrinsic and extrinsic motivation. There is no evidence found that abusive supervision actions are related to work motivation and cultural values.