Haczedilen taşınmazların paraya çevrilmesi
Encashment of seized properties
  1. Tez No: 471079
  2. Yazar: EMRE ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüz hukuk sistemlerinde, kurulan bir borç ilişkisi kapsamında borcun ifa edilmemesi sonucunda devletin cebri icra organlarına başvurulması gerekmektedir. Cebri icra hukuku, borçlunun iradesiyle ve zamanı geldiğinde borcunu ödememesi neticesinde, devletin cebri icra organlarından yararlanılarak alacaklının alacağına kavuşmasını sağlayan hukuk dalıdır. Çalışmamız içerisinde ele alacağımız konu, haczedilen taşınmazların paraya çevrilmesi safhası ve ihalenin sonuçları olacaktır. Alacaklının icra hukuku kuralları çerçevesinde başlattığı icra takibinin kesinleşmesi ile birlikte, borçlunun taşınmazlarını haczettirme ve bu taşınmazların satılarak paraya çevrilmesini talep etme hakkı bulunmaktadır. Zira icra takibi kapsamında alacaklının tatmini, icra organları tarafından haczedilen taşınmazların açık artırmaya çıkarılması sonucu elde edilen para ile sağlanmaktadır. Haczedilen taşınmazların paraya çevrilmesi kural olarak açık artırma usulü ile mümkündür. Alacaklı tarafından kanuna uygun şekilde yapılan paraya çevirme talebi neticesinde icra müdürlüğü, açık artırmaya hazırlık işlemlerini eksiksiz şekilde yerine getirmeli ve tarafların menfaatlerine uygun olarak artırmayı gerçekleştirmelidir. Çalışmamızda özet olarak paraya çevirme usulü, artırmaya hazırlık işlemleri ve artırmanın yapılması ile sonuçları kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Doktrindeki görüşlere ve Yargıtay içtihatlarına da yer verilerek, uygulamada yaşanan olumlu ve olumsuz hususlara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's legal systems, the way to apply under non-fulfillment debt obligations is state's compulsory executive bodies. Compulsory law provides to obligee when the time comes, getting as mentioned debt using the government's compulsory executive bodies by willing of debtor. The subject which we will discuss in our study is the phase of the encashment of seized property and the result of tender. There is right to demand of obligee, follow-up of executions initiated within the framework of compulsory laws that disposing of the immovables registered on the debt and to convert these immovables into money for sale. Likewise, the satisfaction of creditors in the law of compulsory is obtained by the money which is result of the auctioning of immovable properties seized by the executive organs. Encashment of immovable property is possible by auction procedure as a rule. Pursuant to the request for the conversion of the money by the creditor in accordance with the law, the executive directorate shall carry out the auctions preparation procedures in full and increase it in accordance with the interests of the parties. As a summary of our study, method of encashment, preparations to increase and results of making an enhancement is examined in detail and these examines are supported by doctrines and the Court of Cassation case-law.