Sultan Sazlığı fitoplanktonik organizmalarının tespiti ve ekolojik açıdan değerlendirilmesi
  1. Tez No: 47110
  2. Yazar: AYDIN AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTUNÇ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
IV ÖZET Çalışmada Ağustos 1993 ve Ekim 1994 tarihleri arasında Sultan Sazlığının planktonik alg florası incelenmiştir. Birim hacimdeki organizma sayısı ve klorofıl-a tayini ile fitoplanktonik organizmaların bioması değerlendirilmiş ve mevsimsel değişimleri saptanmıştır. Araştırma yapılan bu gölde toplam olarak 175 tür ve ayrıca teşhislerini tür düzeyine indirgeyemediğimiz 20 cins olmak üzere 195 takson tespit edilmiştir, bunların 22'si Cyanophyta, 54'ü Chlorophyta, 2'si Charophyta, 13 Euglenophyta, l'i Chrysophyta, 1' Xanthopyta, 90'ı Bacillariophyta, 8'i Dinophyta, 4'U Cryptophyta'ya aittir. Araştırma sonucunda Sultan Sazlığının plan tonik tür kompozisyonu ortaya konarak bunların fiziksel ve kimyasal değişikliklere ve mevsimlere bağlı olarak yıl içerisindeki dağılımları saptanmıştır. Ayrıca biyolojik, fiziksel ve kimyasal veriler kullanılarak gölün trofık düzeyi ile ilgili değerlendirme de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this survey, the algal flora of Sultan Marshes was investigated from August 1993 to October 1994. The number of species and klorofil a were determined together with the biomass of the phytoplanktonic organisms and seasonal succession. In the lake, totally 175 species and undetermined species of 20 genera were identified, which are 22 belong to Cyanophyta, 54 belong to Chlorophyta, 2 belong to Charophyta,, 13 belong to Euglenophyta, 1 belong to Chrysophyta, 1 belong to Xanthopyta, 90 belong to Bacillariophyta, 8 belong to Dinophyta, 4 belong to Cryptophyta. During the study, the phytoplanktonic species composition of Sultan Marshes and their seasonal succession were carried out. In addition, the level of trophic status of the lake was assayed according to physical, chemical and biological parameters.