Soğuk savaş ve Ronald Reagan'ın Rollback stratejisi
The cold war and Ronald Reagan's Rollback strategy
- Tez No: 471126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF BEHİÇ ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez, Soğuk Savaş'ın sona ermesinde, Ronald Reagan'ın uyguladığı rollback stratejisinin yarattığı etkiyi değerlendirmektedir. ABD dış politikasının rollback stratejisi bağlamında dönüşümü hem sürekliliği hem de değişimi analiz etmeye imkân sağlayan dış politika stratejilerinin uygulanması ve etkileri perspektifinden ele alınmıştır. Tezde, rollback stratejisinin Amerikan dış politikasındaki önemi, uygulanışı ve sonuçlarının ortaya çıkardığı değişim tartışılmıştır. Soğuk Savaş düzeninden tek kutuplu dünya düzenine geçişte rollback stratejisinin önemine vurgu yapılmıştır. Soğuk Savaş döneminin tarihsel bir analiz yöntemiyle değerlendirildiği tezde Soğuk Savaş'ın sonunu getiren unsurların değerlendirilmesinde hem ABD hem de SSCB politikaları karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmektedir. Bu tez rollback stratejisinin Soğuk Savaş'ın son döneminde de kullanım bulduğu hatta Ronald Reagan ile özdeşleştiği ve ABD'nin Soğuk Savaş'tan galip çıkmasında en büyük etmenlerden biri olduğu, SSCB'yi silahlanmaya zorlayarak içinde bulunduğu ekonomik çöküntüden çıkamayacağı inancını körüklediği ve SSCB'nin bu yüzden dağılma sürecine girdiğini iddia etmektedir. Tez rollback stratejisi özelinde Türkçe literatürde emsal bir çalışma olmaması açısından ve tarihsel olaylar ışığında ABD'nin günümüz dış politika hareketlerini anlamlandırmak ve çıkarımlar yapmak açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the end of Cold War with special reference to the effect of Ronald Reagan's rollback strategy. Transformation in American foreign policy in accordance with rollback strategy is analyzed from the point of implementation and impacts of political strategies which provides a suitable basis for explaning both continuity and change. In this thesis, the importance, the implementation and consequences of rollback strategy in American foreign policy is argued. The importance of rollback strategy in transition from Cold War to unipolar world order is emphasized. In this thesis, both the US and USSR policies have been evaluated comparatively in the evaluation of the elements that brought about the Cold War, which is assessed by a historical analysis method. This thesis asserts that rollback strategy is even used in the last phase of Cold war, it is identified with Ronald Reagan, it is one of the biggest effect of victory of US at the end of Cold War, it forced US to armament which wakened the belief that USSR was unable to cope with the current situation of economic collapse and as a result USSR has entered into the process of disintegration. This thesis has importance in terms of not having a comparative study in the Turkish literature in particular for the rollback strategy and it is also important to make sense of contemporary US foreign policy in the light of historical events.