Uzman sistemlerin denetim sistemi tasarıma uygulaması
  1. Tez No: 47114
  2. Yazar: ABDULLAH ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALPER URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada uzman sistemlerin denetim sistemi tasarımına uygulaması gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu denetim sistemleri tek giriş-tek çıkışlı doğrusal zamanla değişmeyen sistemlerdir. Uygulanan tasarım yöntemleri ise denetim sistem kuramında geleneksel yaklaşımlar olarak bilinen köklerin yer eğrisi yöntemi ve sıklık yanıtı yöntemidir. Gerçeklenen uzman sistem, tasarım yöntemlerinin ayrı ayrı gerçekleştirildiği iki alt bölümden oluşmaktadır. Köklerin yer eğrisi yönteminin kullanıldığı uzman sisteme EXROOT, sıklık yanıtı yönteminin uygulandığı uzman sisteme EXBODE adı verilmiştir. Uzman sistem bir iskelet program kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kullanılan iskelet program EXSYS olup gerçekleştirilen uzman sistem kişisel bilgisayarlarda DOS altında çalışmaktadır. EXROOT ve EXBODE sınırlı tasarım yetenekleri olmakla beraber buna karşılık denetim sistemi tasarımı konusunda bilgi ve yeteneği az olan kullanıcılara eğitim konusunda yardımcı olabilir. Yapılan çalışmanın temel amaçlarından birisi de budur. EXROOT ve EXBODE, bilgi tabanlar geliştirilerek kullanışlılıkları artırılabilecek yapıdadırlar. ANAHTAR KELİMELER: Uzman sistemler, bilgisayar destekli denetim sistemi tasarımı, akıllı denetim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, application of expert systems to control system design is carried out Control systems are those with single input-single output linear time invariant systems. Applied design methods are root locus method and frequency response method which are also grouped as classical approaches. The expert system is built in two separate parts each using one of the two different classical design methods. The method which uses root locus approach is named as EXROOT, and the other one which uses frequency response approach is termed as EXBODE. An expert system shell program is used for building the expert system. EXS YS is the name of the shell program and the expert system operates under DOS on personal computers. While having limited design capabilities, EXROOT and EXBODE can help novice designers. This is one of the basic purposes of the study. EXROOT and EXBODE can be extended by simply expanding their knowledge bases. KEY WORDS: Expert systems, computer aided control system design, intelligent control.