7 haziran'dan 1 kasım 2015 genel seçimlerine siyasal karar ve katılım sürecinde sosyal medyanın etkinliği: Sivas örneği
The effectiveness of social media in the process of political decision and participation in general elections from june 7 to november 1 in 2015: Example of Sivas
  1. Tez No: 471145
  2. Yazar: ONUR TAYDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDERHAN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Siyasal iletişim, özellikle son yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmeler ile büyük bir değişime uğramıştır. Kitle iletişim araçlarının genelinde belli bir zamana veya belli bir içeriğe göre şekillendirilen mesajlar, internet sayesinde geliştirilerek çift yönlü bir şekle bürünmüştür. Özellikle son yıllara bakıldığında sosyal medya araçlarının siyasal kampanyaların yürütüldüğü, seçim kampanyalarıyla ilgili tepkilerin anlık ölçülebildiği yerlerden birisi olduğu gözlemlenmektedir. Sosyal medyanın hem seçmenler hem de siyasal aktörler arasında bir köprü görevi üstlenmesiyle birlikte siyasal iletişimdeki önemi her geçen gün artmaktadır. Siyasi partiler, liderler ve adaylar sosyal medya aracılığıyla seçim bildirgelerini iletebilmekte veya seçmenlerden gelen tepkiler doğrultusunda seçim bildirgelerini güncelleyebilmektedir. Bütün bu çabaların seçmenlerin siyasal karar süreçlerine yönelik olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmada bu nedenle sosyal medyanın siyasal karar sürecindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 1000 katılımcı ile yapılan çalışma, Sivas ili merkez sınırlarında 1 Kasım 2015 seçimleri öncesinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilmiş ve sonucunda siyasal karar sürecinde sosyal medya araçlarının sınırlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Çalışmaya katılan seçmenler tarafından en fazla tercih edilen sosyal medya aracının Facebook olduğu belirlenmiştir Ayrıca Facebook sitesinin araştırmaya katılan seçmenlerin siyasal kararları üzerinde diğer sosyal medya araçlarına göre daha fazla etkili olduğu görülmüştür,
Özet (Çeviri)
Political communication has gone through a tremendous transition, particularly following the technological advancements in the past century. Messages which have been formed according to specific time and content within the context of public communication devices have evolved into a two-way format, thanks to the Internet. In particular over the past few years, social media has become a platform where political campaigns have been conducted and reactions to election campaigns have been measured instantaneously. Social media is becoming more important in political communication as it acts as a bridge between the voters and political figures. Political candidates, leaders and voters are able to communicate their election declarations through social media or update their statements based on the reactions of the elector base. It is well-established that all these efforts are geared towards the political decision making process of the electors. On this basis, the research that has been conducted has aimed to establish the impact of social media on the political decision making process. This process has been conducted with 1000 participants in the vicinity of Sivas city centre borders prior to the elections on November 1st 2015. The data obtained has been analysed with the help of the SPSS program and it has been concluded that social media channels do have a limited impact on the political decision making process. It has been determined that Facebook is the most preferred social media tool by voters participated in the study. It has also been seen that the Facebook site is more influential on the political decisions of voters participating in the survey than other social media tools.