Kurumsal bilgelik bakış açısıyla bilge muhasebe modeli önerisi
Wise accounting model proposal in terms of corporate wisdom
- Tez No: 471144
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALAGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilgi yönetimini kurumsal bilgelik anlayışıyla ele alarak, muhasebe bilgi sistemini bu doğrultuda geliştirmek, yönetsel bilgi tedarikinde muhasebenin işlevselliğini ve etkinliğini arttırmaktır. Muhasebe bilgi sisteminin formal bilgilerin yanısıra, informal bilgileri de kullanarak, yönetsel kararlara daha fazla etki yapan, geleceğe yönelik fikir veren raporlar üretebilmesi ve böylece rekabetçilik ve sürdürülebilir büyümeye muhasebenin katkısını arttırabilmek için, sistemin geliştirilmesine kılavuzluk yapan“bilge muhasebe modeli”önerilmektedir. Çalışma, konuyla alakalı kavramların açılanması ile başlamaktadır. Devam eden bölümde, kurumsal bilgelik ve muhasebe bilgi sistemi ilişkisi, önce teorik olarak, ardından bir anket analizi ile incelenmektedir. Bilge muhasebenin ve önerilen modelin tüm boyutlarıyla anlatıldığı üçüncü bölümde, muhasebe bilgi sisteminin hangi bileşen ve kriterler özelinde geliştirileceği ortaya konulmaktadır. Modelin ampirik olarak örneklendiği uygulama bölümünde, seçilen uygulama işletmesinin bilgi yönetimi ve muhasebe bilgi sistemi analiz edilmekte ve değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to improve the accounting information system in the direction of considering the knowledge management with the corporate wisdom understanding and to increase the functionality and effectiveness of accounting in the provision of managerial knowledge supplement.“The wise accounting model”that guides the development of the accounting information system, is proposed in order to produce reports that influence managerial desicions, give ideas for the future by using informal knowledge as well as formal knowledge and thus to increase contribution of accounting to the competitiveness and sustainable growth. The study begins with an explanation of relevant concepts related to the topic. In the following section, the relationship between corporate wisdom and the accounting information system is first examined theoretically, followed by a survey analysis. In the third chapter, which describes all dimensions of the wise accounting and the proposed model, it is revealed which components and criteria of the accounting information system will be improved in particular. In the application section where the model is empirically sampled, the knowledge management and accounting information system of selected company is analysed and evaluated.