Dış politikada liderlik: Fatin Rüştü Zorlu örneği
Leadership in foreign policy: The case of Fatin Ruştü Zorlu
  1. Tez No: 471154
  2. Yazar: KÜRŞAT KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HALİS ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın ana amacı Fatin Rüştü Zorlunun liderlik özelliklerini ortaya koymaktır. Bu maksatla, Fatin Rüştü Zorlu'nun bakanlık yaptığı dönemlerdeki söylemleri derlenmiş, Hermann ve diğerleri tarafından geliştirilmiş olan liderlik profili analizi yöntemi kullanılarak Fatin Rüştü Zorlunun liderlik özellikleri belirlenmiştir. Liderlik Profil Analizinin ortaya koyduğu nicel verilerin yanında, Demokrat Parti'nin siyasal serüveni ve Demokrat Parti dönemi önemli dış politik gelişmeler özetlenmiştir. Ayrıca, Fatin Rüştü Zorlu'nun biyografisi ve politik eylemleri kronolojik bir biçimde ortaya konmuştur. Fatin Rüştü Zorlunun izlediği dış politikanın Liderlik Profili Analizi sonucunda elde ettiğimiz nicel verilerle örtüşüp örtüşmediği de ele alınmıştır. Bu tezin uygulama bölümünde Zorlu'nun derlenen söylemleri Liderlik Profili Analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve Liderlik Profili Analizinde yer alan yedi tane kişilik özelliği için değerler elde edilmiştir. Bu yedi tane kişilik özelliğine dayanılarak analiz sonucunda Zorlu'nun“Uzlaşmacı Lider”özelliklerine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Zorlu'yu tanıyan kişilerin onun kişiliğiyle ilgili söylemiş oldukları sözler analiz sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu araştırmada elde edilen Zorlu'nun kişilik özellikleri ile örtüşmeyen, tanıklıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the leadership traits of Fatin Rüştü Zorlu using content analysis. Fatin Rüştü Zorlu's available speeches and press interviews as the minister of foreign affairs were collected and his leadership traits were analysed through the Leadership Profile Analysis developed by Herman and her associates. Democrat Party's policy, politic developments of the period, Fatin Rüştü Zorlu's biography and his political moves are summarized to contextualize the quantitative data revealed by The Leadership Trait Analysis. Additionally, Fatin Rüştü Zorlu's actual political moves and his contemporaries' words about him were corroborated with the traits determined through Leadership Trait Analysis. The corroboration of both types of data showed that some of the traits determined through Leadership Trait Analysis do not match with the words of people who knew him personally.