Feminist dış politikada dijital kamu diplomasisi kullanımı: İsveç ve Kanada karşılaştırması
Use of digital public diplomacy in feminist foreign policy: A comparison of Sweden and Canada
  1. Tez No: 859926
  2. Yazar: BESTE SİMGE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN BARIŞ GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Feminist dış politikada feminist kimliğinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini merkeze alan gündemlerin ve eşitlikle kapsayıcılığı önceliklendiren dış politika çıkarlarının yansıtılması amaçları için kamu diplomasisi önemli bir boyutu oluşturmaktadır. Dijitalleşme evriminde bunlar için meşru ortam yaratan kamuoyu algılarını etkileme amacı sabit kalmakla birlikte ortamlar, amaçlar ve stratejiler önemli ölçüde değişime uğramıştır. Dijital kamu diplomasisi kolunu meydana getiren bu paradigma değişiminde Uluslararası İlişkiler, Diplomasi ve Halkla İlişkiler alanları ortak bir paydada buluşmuştur. İletişim, katılım ve ilişki olarak kategorize edilebilen yaklaşımlar dijital kamu diplomasisinin değerlendirmesini mümkün kılmıştır. Tez çalışmasında“Feminist dış politikada dijital kamu diplomasisi nasıl kullanılmaktadır?”sorusu sorularak İsveç ve Kanada devletlerine odaklanılmıştır. Feminist dış politika izlemiş olan iki devletin farklı feminist dış politika yaklaşımları olmasına rağmen benzer gündemlerle küresel örgütleri ön plana alan dış politika öncelikleri ve küresel alanda liderlik rolleri bulunmaktadır. X platformu üzerinden dijital kampanyalarla ve feminist dış politikalarının anahtar kelimelerini içeren paylaşımlarla dijital kamu diplomasisi yürütmektedirler. Bu kapsama odaklanan tezde iki ülkenin nasıl bir çizgide dijital kamu diplomasisi uyguladıkları diyalojik katılım teorisi perspektifinden tartışılarak bir karşılaştırma yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In feminist foreign policy, public diplomacy constitutes an important dimension for reflecting feminist identity, agendas centered on gender equality, and foreign policy interests prioritizing equality and inclusivity. Although the aim of influencing public perceptions, which creates a legitimate environment for these in the evolution of digitalization, remains constant, the environments, objectives, and strategies have changed significantly. In this paradigm shift constituting the digital public diplomacy branch, the fields of International Relations, Diplomacy, and Public Relations have converged on a common ground. Approaches categorizable as communication, engagement, and relationship have made assessments of digital public diplomacy possible. In this thesis,“How is digital public diplomacy used in feminist foreign policy?”for answers to this question, focused on the states of Sweden and Canada. Although the two states that have pursued feminist foreign policies have different feminist foreign policy approaches, they have similar agendas, foreign policy priorities that prioritize global organizations, and leadership roles in the global arena. They conduct digital public diplomacy through digital campaigns and posts containing the keywords of their feminist foreign policies through the X platform. In this thesis focusing on this scope, a comparison will be made by discussing how the two countries implement digital public diplomacy from the perspective of dialogic engagement theory.