Kolorektal kanserlerde galectin-3' ün biomarker olarak kullanımı
Galecti̇n-3 as bi̇omarker i̇n colorectal cancer
- Tez No: 471158
- Danışmanlar: UZMAN SEDAT KAMALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Amaç: Kolorektal kanser sık görülen ve genellikle ölümcül sonuçları olan bir hastalık olmasından dolayı, erken tarama ve izlem yöntemlerinin geliştirilmesi önemlidir. Galectin, son zamanlarda üzerinde araştırmalar yapılan bir moleküldür. Yapılan bu çalışmanın amacı, yeni tanı almış ve patolojik olarak ispatlanmış kolorektal kanseri olan hastalarda serum galectin-3 seviyelerini ölçmek ve klinik ile olan korelasyonunu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği , Polikliniği ve Endoskopi Ünitesi' nde kolorektal karsinom tanısı almış, çalışmaya dahil edilme kritelerine sahip 34 hasta ve 39 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu karşılaştırılarak serum galectin-3 seviyeleri ölçüldü ve sonuçları istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Kolorektal kanser grubundaki hastaların tümörleri çoğunlukla rektum yerleşimli olup genellikle orta derecede diferansiye idi. Hasta grubunda serum galectin-3 seviyeleri, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Colorectal cancer is a frequently seen, fatal disease thus, it is important to find an early diagnosis and following method. Galectin-3 is recently researched molecule. The aim of this study is measuring blood galectin-3 level and correlate that with the clinical state of patients who are recently diagnosed with a pathologically proven colorectal cancer. Materials and Methods: 34 patients diagnosed with a colorectal cancer at Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi general surgery clinic, policlinic and endoscopy unit who are appropriate or the study and 39 healthy individuals are compared according to their blood galectin-3 level and the results are studied statistically. Findings: The tumor of patients with colorectal cancer are mostly located in rectum and mid-level differentiated.