21. yüzyıl'da Avrupa Birliği'nin güvenlik politikaları ve ortak güvenlik arayışları
European Union's security policies in 21st century and common quests for security
- Tez No: 471159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Güvenlik her toplum için vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Uluslararası güvenliğin sağlanmasında ise devletlerin sarf ettiği çabalar yetersiz kalmaktadır. Buradan yola çıkarak bölgesel ittifaklar kendi bölgelerinin ve sonrada uluslararası güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunmaktadır. Özellikle Avrupa Birliği (AB) gibi bölgesel bir örgütün küresel ve bölgesel güvenliğe, dünya ve bölge barış ve istikrarına katkı sağlayabilmesi, atacağı adımlar ve yeni geliştireceği güvenlik politikalarıyla mümkün olabileceği ortaya çıkmaktadır. AB, özellikle Soğuk Savaş sonrası dönemde geliştirdiği ortak dış ve güvenlik politikalarıyla yeni bir döneme girmiştir. Bu çalışmada AB'nin güvenlik arayışları sadece üyelerinin değil uluslararası güvenliği de ilgilendirdiği ve AB'nin bu çerçevede yapabileceği katkılar paralelinde küresel barış ve istikrar konuları ele alınmaktadır. Bu çalışmanın temel savı, AB gibi ekonomik alanda iyi entegre olmuş bir organizasyonun, siyasi ve güvenlik alanlarında geliştireceği politikaların Avrupa başta olmak üzere dünya barış ve istikrarına nasıl katkı sunabileceğidir.
Özet (Çeviri)
Security for every country emerges as an indispensable element. International security of states ensures them to make efforts remain insufficient. They form regional organizations of states by coming together; firstly post in ensuring security in the international contribute. In particular, a regional organization such as European Union contribute to regional and global peace and stability. Some necessary steps develop new possiple security policies. EU, seeking to develop, especially after the Cold War with the common foreign and security policy, has entered a new request for security. In this study, it is treated that EU's quest for security is not only security of the peoples of Europe and international security-to-do people of the world with its contribution to global peace and stability issues. The basic argument of this study is that EU, as a well-integrated organization in the field of economics, political and security areas, develop policies, and not only be regarded as the center of the World, it brings peace and stability in Europe. Additionally, it can offer an important contribution to peace and stability in the world.