Kolorektal kanserlerde anjiogenezin prognoza etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 70099
  2. Yazar: AYDIN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇELENK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışma GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği ve Patoloji Servisi laboratuarında Kasım 1997-Mayıs 1998 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Klinik çalışmamızda 1993-1996 yılları arasında Genel Cerrahi Servisi'nde kolorektal kanser nedeni ile küratif cerrahi tedavi uygulanan hastalarda anjiogenezin prognoza etkisi araştırıldı. Çalışmada 93 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalara ait parafinli bloklar Patoloji Servisi arşivinden çıkarılarak yeni kesitler hazırlandı. Bu kesitler Faktör VIII boyası ile immünolojik olarak boyandıktan sonra 100x büyütmede anjiogenez skorları (AS) tespit edildi. Genel Cerrahi Kliniği, Patoloji Servisi ve karantina arşiv dosyalarından hastalara ait tümör çapı, evresi, diferansiasyon derecesi, nüks oranı, nüks zamanı ve sürvi bilgileri elde edildi. Belirlenen bu parametreler anjiogenez skorları ile karşılaştırıldı. AS ile tümör çapı, evresi ve diferansiasyon derecesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı. Nüks oranı, nüks zamanı ve sürvi ile AS arasında ise anlamlı bir korelasyon olduğu saptandı. Evre C hastalarda AS arttıkça nüks oranının artığı, Evre C ve Evre D hastalarda AS arttıkça nüks zamanının kısaldığı görüldü. Ayrıca 4 yıl yaşayan Evre C hastalar ile 2 yıl yaşayan Evre D hastalarda AS nun, yaşamayanlara göre daha düşük olduğu tespit edildi. Kolorektal kanserlerde artmış anjiogenez ile yüksek nüks oranı, kısa nüks zamanı ve kısa yaşam sürelerinin birlikte olduğu görüldü. Anjiogenezin kolorektal kanserlerde prognostik bir parametre olduğu ve uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesinde yardımcı olabileceği sonucuna varıldı. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been carried out at General Surgery and Pathology Units of Gülhane Military Medical Academy, Haydarpaşa Training Hospital, İstanbul between October 1997 and May 1998. In this clinical study, the influence of angiogenesis on prognosis of patients with colorectal cancer whom underwent curative surgical treatment between 1993 and 1996. In the study, 93 patients were reviewed, retrospectively. The paraphine blocks of resection materials were collected at the archives of Pathology Unit. New slides were prepared and painted immunologically with Factor VIII dye. Angiogenesis scores (AS) were calculated under light microscope with 100x magnification. All patients' records about tumor size, stage, grade, recurrence rate, recurrence interval period and survival were obtained at archives of General Surgery and Pathology Units. All these parameters were compared with AS. Signigficant correlation was found when AS compared with recurrence rate, recurrence interval period, where no statistical significance was found when it is compared with tumor size, stage and grade. There was a strong correlation between AS and recurrence rate in Stage C patients. As AS was increased, elevated recurrence rates were observed. In Stage C and D patients, recurrence interval period was found to be inversely related with AS. As AS was increased, the interval duration declined. AS in patients who survive for four years in Stage C and two years in Stage D were found to be lower when compared to patients who didnot survive for the same period. In colorectal cancer, increased angiogenesis score were found to be closely related with increased recurrence rate, decreased recurrence interval period and survival. It is concluded that angiogenesis would be a useful prognostic parameter and, moreover, can be used to determine the appropriate treatment modality to be applied in patients with colorectal cancer. 50