Türk disiplin mevzuatının anayasal ilkeler açısından değerlendirilmesi
Evakuation of Turkish disciplinary regulations in terms of constitutional principles
- Tez No: 471186
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
“Türk Disiplin Mevzuatının Anayasal İlkeler Açısından Değerlendirilmesi”adını taşıyan bu çalışmada, kamu görevlileri hakkında uygulanan disiplin hükümlerinin Anayasal ilkelere uygun olup olmadığı üzerinde durulacaktır. Bu inceleme yapılırken disiplin suç ve cezalarının Anayasal ilkeleri tüm mevzuat açısından incelenmek yerine, uygulamada daha geniş alanlara hitap eden mevzuat esas alınmıştır. Disiplin mevzuatı anayasal ilkeler açısından incelenirken ilk bölümde kavram olarak disiplin, disiplin suçu, disiplin cezası, disiplin suç ve cezalarına ilişkin genel ilkeler üzerinde durulmuş, disiplin hukuku ile ceza hukuku arasındaki benzer ve farklı özellikleri tartışılmış ve kamu görevlilerine uygulanan disiplin mevzuatından bahsedilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, disiplin mevzuatına doğrudan uygulanabilecek kanunilik, savunma hakkı ve yargı denetimi ilkeleri; dolaylı olarak uygulanabilecek hukuk devleti, eşitlik, orantılılık ve başvuru yollarının gösterilmesi ilkeleri ile Anayasa Mahkemesi kararlarından çıkan yasama yetkisinin genelliği ve yürütme yetkisinin sınırlılığı ilkeleri üzerinde durulmuş, doktrindeki farklı görüşlerden bahsedilerek, yargı organlarının konuya yaklaşımı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study bearing the name of“Evakuation Of Turkish Disciplinary Regulations İn Terms Of Constitutional Principles”studies whether the disciplinary decisions applied to civel servants are accordant with constitutional principles. Within the study norms appealing a wide scope in application is gromded on instead of examing the constitutional principles fron the point of the whole norms. While disciplinary norms examined in terms of constitutional principles, in the first chapter as nations, disciple, disciplinary action disciplinary penalty and general principles regording action and disciplinary penalty have been stutiedi The similar and different features between the disciplinary law and criminal law have been discussed and the diciplinary norms applied to çivil servants have been mentioned. The second chapter of the study forwes on the norms which may be applied directly to disciplinary principles such as legality, right of defense and judicial control principles and the norms which may be indirectly applied to the disciplinary principles such as state of law, eguality and showing the ways of recaurse with the generality of legislative prerogative comes from judicial control principles and the limitation of executive power principles, The approaching judicial bodies to the subject has been evaluated by referring to different point of views of the doctrin.