Toplumsal cinsiyet: Kadının sosyal ve hukuki konumu
Gender: Social and legal status of women
  1. Tez No: 471187
  2. Yazar: HİKMET SOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde cinsiyet kavramından sonra en önemli kavram toplumsal cinsiyettir. Bu kavram her iki cinsi de kapsamakla birlikte daha çok kadınların hayatının merkezinde yer alır. Kadınlar aile hayatında, eğitimde, iş hayatında ve siyasete katılmada erkeklere göre daha fazla sorunla karşılaşırlar. bu eşitsizliğin temelinde toplumsal cinsiyet algıları bulunur. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde toplumsal cinsiyet kavramı detaylı olarak ele alınmıştır. Toplumsal cinsiyet rollerini etkileyen başlıca faktörler (aile, eğitim, kültür, kitle iletişim araçları ve sosyal medya) ayrı ayrı açıklanmış; eşitlik, ayrımcılık ve pozitif ayrımcılık kavramları da bu bölümde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde kadın kimliğinin Türk toplumundaki dönüşümü dönemlere ayrılarak ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde eşitsizlik olgusunun bazı alanlardaki somut yansımalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, kadın konusu önce uluslararası düzenlemelerde incelenmiş ve daha sonra konuyla ilgili ulusal yasal gelişmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today the most important concept after the concept of sex is gender. This concept is more central to the lives of women, including both sexes. Women faces more problems in family life, education, work and politics than men. Gender perceptions are based on this inequality. In the first part of the three-part study, the concept of gender has been discussed in detail. The main factors affecting gender roles (family, education, culture, mass media and social media) are explained separately and the concepts of equality, discrimination and positive discrimination are also evaluated in this section. In the second chapter, the transformation of the identity of women in Turkish society is discussed by dividing them into periods. As well as concrete reflections in some areas of the phenomenon of inequality in this section. In the third chapter, the issue of women was first examined in international regimes and later on the relevant national legal developments.