Latin Amerika ülkelerinde başkanlık sistemi
Presidential system in Latin American countries
- Tez No: 471237
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Başkanlık sistemi; yasama ve yürütme erklerinin halk tarafından seçildiği, bu erklerin birbirinin görevine son veremediği ve başkanın yürütme erki üzerinde hakîm bir konumda bulunduğu hükümet sistemi olarak tanımlanmaktadır. 19. yüzyılın ilk yarısında bağımsızlığını kazanan Latin Amerika ülkeleri, hükümet sistemi alanında tercihlerini, 1787 Amerika Birleşik Devletleri Anayasası ile hayata geçirilen başkanlık sistemi yönünde kullanmıştır. Günümüzde de başkanlık sistemi ile yönetilen ülkelerin yaklaşık yarısı Latin Amerika'da yer almaktadır. Fakat Latin Amerika ülkelerinde karşı imza, fesih, güven oylaması gibi parlamenter sisteme ait bazı unsurlar başkanlık sistemi ile kaynaştırılmıştır. Ayrıca bu ülkelerde mevcut olan siyasi parti yapıları ve seçim sistemleri de Amerika Birleşik Devletleri'ndeki parti ve seçim sistemlerinden farklı özellikler taşımaktadır. Latin Amerika ülkelerinde başkanlık sisteminin işleyişini konu alan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, başkanlık sisteminin doğuşu, Latin Amerika ülkelerinde benimsenmesi, unsurları ile avantaj ve dezavantajları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü, Latin Amerika'da başkanlık sisteminin ve demokrasinin işleyişini etkileyen tarihi, sosyoekonomik, kültürel ve siyasi etkenlere ayrılmıştır. Son bölümde ise başkanların sahip olduğu yetkiler, yasama ve yargı erklerinin genel durumu ve demokrasinin işleyişi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Presidential system is a governmental system which the legislative and executive branches are elected by the people, these branches can not put an end to each other's duties, and the president has a superior position on the executive power. Latin American countries, which gained independence in the first half of the nineteenth century, used their preferences in the field of the government system in the direction of the presidential system, which was actualised with the United States Constitution of 1787. Today, nearly half of the countries governed by the presidential system are in Latin America. But some elements of the parliamentary system such as countersignature, dissolution, motion of confidence were combined with presidential system in Latin American countries. In addition, the political party structures and electoral systems which are available in these countries are different from the party and electoral systems in the United States. This study which is about the functioning of the presidential system in Latin American countries consists of three chapters. In the first chapter, the birth of the presidential system, its adoption in Latin American countries, its elements, advantages and disadvantages are examined. The second chapter of the study is devoted to the historical, socioeconomic, cultural and political factors that affect the functioning of the presidential system and democracy in Latin America. In the last chapter, the powers of the presidents, the general situation of the legislative and judicial powers and the functioning of democracy are examined.