Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine göre özel hayatın gizliliği
Privacy in terms of European Convention on Human Rights
- Tez No: 471240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLEM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Özel hayat, bireyin nüfus kayıtları, haberleşmesi, adı, tıbbi bilgileri gibi devletin müdahalesinden korunmuş bulunan, bireyin maddi ve manevi varlığını istediği gibi geliştirip şekillendirebildiği, onu insan yapan nesnel ve duygusal niteliklerinin tümüdür. Bireyin özel hayatının gizli kalması ve korunmasına ilişkin devlete ve diğer bireylere sahip olduğu hakta özel hayatın gizliliği hakkını oluşturmaktadır. Milli ve uluslararası hukukta özel hayatın gizliliği hakkı kabul edilerek müdahalelere karşı korunmuştur. Özel hayatın gizliliği hakkı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile de tanınmış ve Sözleşmenin en büyük özelliği olan Avrupa İnsan hakları Mahkemesi ile de etkin bir koruma mekanizması altına alınmıştır. Avrupa İnsan hakları Sözleşmesine göre özel hayatın gizliliği hakkı tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde özel hayat, özel hayatın gizliliği hakkı, özel hayatın gizliliği hakkının koruduğu hukuki değer ve hakkın niteliği üzerinde durulacak, ikinci bölümde sözleşmenin yapısı, özellikleri, yargı organları, mahkemenin yapısı ve işleyişi ele alınacak, üçüncü ve son bölümde ise Sözleşmenin 8'inci maddesi çerçevesinde özel hayatın gizliliği hakkı, bu hakkın neleri kapsadığı, sözleşmenin taraf devletlere tanıdığı takdir hakkı ve sözleşmenin taraf devletlere yüklediği pozitif yükümlülük ile en son bu hakka yapılan müdahaleleri sınır ile hangi meşru sebeplere dayanılacağından bahsedilecektir. Özel hayatın gizliliği hakkı geniş bir hak alanına sahip olduğu için tezimizin amacı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre özel hayatın gizliliği hakkını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Privacy is the whole of objective and affective natures, which make the individual a human being, such as the individual's civil registry, communication, name, medical records which are protected from the state's intervention and through which the individual can enhance and develop his/her material and moral existence by his/her own will. Right of privacy is the individual's right against state and other individuals in terms of secrecy and protection of the individual's private life. Right of privacy has been protected by recognition in national and international law. Secrecy of private life has also been recognized by European Convention on Human Rights and actively protected by European Court of Human Rights, which is the most significant nature of the Convention. Subject of this thesis is Right of Privacy in terms of European Convention on Human Rights. Privacy, right of privacy, juridical value protected by right of privacy and nature of the right will be discussed in the first chapter of the study. Structure and natures of the Convention, judicial bodies, structure and operation of the court will be discussed in the second chapter, and finally the right of privacy in the framework of Article 8 of the Convention, context of the right, judicial discretion entitled to states parties by the Convention, positive liability obliged to state parties by the Convention and restriction of interventions applied to this right and legal reasons to be used as grounds will be discussed in the third chapter. Since the right of privacy include a broad field of rights, this thesis aims to present right of privacy in terms of European Convention on Human Rights in the light of decisions of European Court of Human Rights.