Antalya Arkeoloji Müzesi'ndeki Sillyon yüzey araştırması'nda tespit edilen seramikler
Pottery discovered at the survey of Sillyon in the archeological Museum of Antalya
- Tez No: 471244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTEKİN MUSTAFA DOKSANALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Perge'yi 12 km. kadar Side yönünde geçince solda yoldan 5 km. içeride, Antalya Ovası'na hâkim 223 m. yüksekliğinde genişçe bir plato üzerinde kurulan Sillyon, Antalya ili, Serik ilçesine bağlı Yanköy yakınında yer alır. Sillyon'dan söz eden ilk seyyahlar Texier (C.Texier, Asie Mineure, Paris 1890) ile Spratt-Forbes'tir. Daha sonra Lanckoroński kent planını çıkarmış, 1960'larda Bean tarafından Sillyon tanıtılmış ancak, ilk sistematik yüzey araştırması 1995-1997 yılları arasında Küpper tarafından gerçekleştirilmiştir. 1997'de McNicoll, Sillyon'daki kuleleri önceki araştırmacılara kıyasla detaylandırarak ele almıştır. 2009-2011 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi adına Prof. Dr. Elif Özer tarafından yüzey araştırması yürütülmüştür. Yapılan yüzey araştırmalarında M.Ö. 8. yy.'dan Osmanlı Dönemi'ne kadar tarihlendirilen seramik parçaları tespit edilmiştir. Yüzey araştırmaları sonucunda tespit edilen ve daha önce hiç ele alınmayan Sillyon seramikleri değerlendirilmiş ve konu hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Twelve kilometers past Perge in the direction of Side and five km. inland from the highway, Sillyon is located on a wide plateau rising 223 m. above the sea level and dominating the Antalya plains. It lies within the territory of Serik of Antalya Province. Sillyon is first mentioned by travelers such as Texier and Spratt and Forbes Then the city's map was drawn by Lanckoroński. In the1960's Bean mentioned the site However, the first systematic survey was conducted by Küpper from 1995 to 1997. In 1997, McNicoll studied the towers quite in detail. Elif Özer was conducted survey from 2009 to 2011. However Sillyon pottery findings have not been evaluated. Surveys were done at the site for collecting pottery, dating from the late 8th century B.C. until the Ottoman period.