İş sözleşmesinde işveren tarafının değişmesinin toplu iş sözleşmesinden yararlanmaya etkisi
The effect of the changing employer the labor agreement in the benefit party of collective bargaining
  1. Tez No: 471245
  2. Yazar: YUSUF AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HADİ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Toplu iş sözleşmesi hiyerarşik olarak iş sözleşmelerinin üzerinde yer alır. Bu nedenle, toplu iş sözleşmelerinin iş hayatındaki değişikliklere karşı öncelikli olarak korunması gerekir. İş hayatındaki değişikliklerin en önemlilerinden birisi işverenin değişmesidir. Bu durum, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Örneğin, işyerinin devri, iş sözleşmesinin devri gibi kurumlar iş sözleşmesinde işveren değişikliğinin meydana gelmesine neden olur. Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nda işveren değişikliğinin toplu iş sözleşmesine etkisine ilişkin çeşitli düzenlemelere yer verilmiştir. Söz konusu düzenlemeler eski dönemdeki kanunlarda yer alan hükümlere nazaran olumlu yönde olmuştur. Ancak, bu düzenlemelerin eksik yönlerinin fazlalığı dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The collective labor contract is hierarchically above the labor contracts. For this reason, collective bargaining must be protected against changes in business life. One of the most important changes in business life is the change of the employer. This can happen for a variety of reasons. For example, entrepreneurship of a workplace, such as the transfer of a business contract, causes the employer change in the business contract to take place. The Unions and the Collective Labor Code enact various regulations on the effect of employer change on collective bargaining. These arrangements are positive compared to the provisions of the laws in the old period. However, the surplus of these regulations is noteworthy.