Türk Hukukunda gaiplik
Disappearance in Turkish Law
  1. Tez No: 471248
  2. Yazar: HÜSEYİN TOKAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN SAMİ AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
“Türk Hukukunda Gaiplik”başlıklı bu yüksek lisans tez çalışması, ölüm tehlikesi içinde kaybolan veya kendisinden uzun zamandan beri haber alınamayan kimselerin hukukî durum ve menfaatleri üzerindeki belirsizliğin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde, genel olarak gaiplik kavramı, gaipliğin tarihsel gelişimi, gaipliğin benzer olaylarla karşılaştırılması ve gaiplikle ilgili sistemler üzerinde durulmuştur. Bu bölüm bitirilmeden önce de gaipliğin şartları beş ayrı başlık altında incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, gaiplik kararının sonuçları, kişiler hukuku yönünden, aile hukuku yönünden, miras hukuku yönünden, eşya hukuku yönünden, borçlar hukuku yönünden, ticaret hukuku yönünden, medenî usul hukuku yönünden, icra ve iflâs hukuku yönünden, iş hukuku yönünden ve milletlerarası özel hukuk yönünden olmak üzere on ayrı başlık altında kaleme alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü, gaiplik kararının hükmünü yitirmesine ilişkindir. Bu bölümde öncelikle gaiplik kararının hükmünü yitirmesinin şartları üzerinde durulmuş ve ardından gaiplik kararının hükmünü yitirmesinin sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulunmuştur. Ardından, gaiplik kararının hükmünü yitirmesinin sonuçları, ikinci bölümde belirtilen gaiplik kararının tüm sonuçları bakımından ele alınmayıp önemli görülenler üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde ise, çalışmada tespit edilen çıkarımlar numaralandırılarak ifade edilmeye ve öğretideki tartışmalı olan hususlar üzerinde çözüm önerileri getirilmeye çaba sarf edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This graduate thesis study entitled“Disappearance In Turkish Law”aims to remove the ambiguity over the legal situation and interests of those who have been lost in the danger of death or who have not been heard from him for a long time. In the first part of this three-part work, the concept of disappearance in general, the historical development of disappearance, the comparison of disappearance with similar events, and systems related to disappearance are emphasized. Before the end of this chapter, the conditions of disappearance were tried to be examined under five different headings. In the second part of the work, the results of the declaration of disappearance are written out under ten different titles in terms of the family law, the inheritance law, the property law, the debts law, the commercial law, the civil procedural law, the executive and the bankruptcy law. The third part of the work is related to the loss of judgment of the declaration of disappearance. In this section, first of all, the conditions of the loss of the judgment of the disappearance are emphasized and then the explanations of the consequences of the loss of the judgment of the disappearance. Then, the results of the loss of the judgment of the declaration of disappearance are not considered in terms of all the consequences of the declaration of disappearance mentioned in the second chapter, but the ones considered important. In the conclusion section, efforts have been made to put forward inferences identified in the study by numbering and to suggest solutions to controversial issues in the doctrine.