Medeni Usul Hukukunda davaya vekalet
Attorneyship at law suit under civil procedure
- Tez No: 186973
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜHA TANRIVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Davaya Vekâlet; davada taraf olan kişinin yetkili kılacağı bir vekil aracılığı iledavada kendisini temsil ettirmesi olarak tanımlanabilir. Davanın vekil ile tâkip edilmesineilişkin hususlar HUMK'nun 59-71 ve AK'nun 35,III maddelerinde düzenlenmiştir. TürkHukukunda ilke olarak, vekil aracılığı ile davayı tâkip etme zorunluluğu bulunmamaktadır.Ancak taraflardan biri davasını vekil ile takip etmek isterse yalnız belirli kişileri vekil olarakseçebilir. Buna göre; avukatlar, avukatlık ortaklığı, belli hallerde de stajyer avukat, davavekili ve dava tâkipçisi davayı vekil olarak tâkip edebileceği gibi özel kanun hükümlerinegöre de bazı kişilere davayı vekil sıfatı ile tâkip etme yetkisi verilmiştir. Davaya vekâletehliyeti dava şartıdır. Davada temsil yetkisinin verilmesi vekâletnamenin verilmesi ilegerçekleşir. Geçerli bir vekâletnamenin bulunması ve bunun mahkemeye ibraz edilmiş olmasıdava şartıdır. Vekilin, tahkim, ibra, feragat, kabul, yemin, ahzu kabz, haczi fekketme(HUMK63) hâkimi reddedebilmesi (HUMK 33), tevkil yetkisi verilmesi (AK 171) AnayasaMahkemesinde dava açabilmesi, hakimler aleyhinde tazminat davası açmak, yargılamanıniadesi talebinde bulunmak, davanın tamamen ıslahı, müvekkilin iflâsını istemek, konkordato,şahsa sıkı sıkıya bağlı haklara ilişkin dava ve talepler ve anayasa şikayeti gibi işlemleriyapabilmesi için vekâletnamesinde özel yetkisinin bulunması gerekir. Davaya vekâlet; vekilinistifası, vekilin azli, vekilin ve müvekkilin ölümü, gaipliği, vekilin meslekten ayrılması veişten yasaklanması, vekilin ve müvekkilin iflası, medeni hakları kullanma ehliyetinikaybetmeleri, müvekkilin başka bir vekile aynı iş için ilk vekilin muvafakati olmadan vekaletvermesi ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Attorneyship at lawsuit can be defined as, representation of a party to thelawsuit by an attorney authorised by such Party. The attorneyship is defined under the Codeof Civil procedure and the Code of Attorneyship. In the Turkish legal system representationby an attorney in lawsuits is not compulsory. Only attorneys, attorney partnerships, and incertain circumstances, apprentices to law, upholders and lawsuit persecutors, and certaindesignated persons can pursue lawsuits as attorney. The capacity to stand as attorney in alawsuit is condition precedent for a lawsuit. A valid power-of-attorney should be submitted tothe court. For the attorney to settle, waive, accept, oath, collect and receive, revokeattachments, providing authority to delegate, file a suit at Constitutional Court, file civilliability lawsuit against the judge, demand reexamination of the case, demand bankruptcy ofthe client, demand concordat, demand correction of the case, do transactions such as claimsand lawsuits for inalienable rights, complaint of constitution, attorney should have specialauthorization in the power-of-attorney. The authority of the attorney expires in case: theattorney resigns or dismissed, death or disappearance of the client and the attorney, attorneyleaves occupation or is prohibited from practice, bankruptcy or loss of competency for civilrights of the client and the attorney, authorization by the client another attorney for the sametask without approval of the initial attorney.