An investigation on sustainable use of common pool resources from a historical perspective: Konya case
Ortak havuz kaynaklarının sürdürülebilir kullanımının tarihsel bir perspektiften incelenmesi: Konya örneği
  1. Tez No: 471247
  2. Yazar: MUSTAFA TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SOYDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsanlar yeryüzünde yaşamaya başlamalarından itibaren suya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ihtiyaç hem kendi yaşamları için vardır hem de üretim yapmaları için. Avcı ve toplayıcı iken yerleşik hayata geçip üretici olan insan için suyun önemi bir kat daha artmaktadır. Böyle bir durumda suyun etkin bir biçimde dağılımı ve bölüşümü gerekmektedir. Klasik ve neoklasik iktisat teorileri kaynakların etkin dağılımı ve bölüşümü için serbest piyasa şartlarının oluşturulması gerektiğini savunmaktadır. Bu teorilere göre bireyler ancak kendi çıkarlarını en yükseğe çıkarmak için çalışmalıdır ve bu sayede görünmez el mekanizması ile toplumsal olarak da en yüksek fayda elde edilmiş olur. Ancak su kaynakları iktisat yazınında ortak havuz kaynakları olarak nitelendirilmektedir. Ortak havuz kaynaklarının en önemli özelliği, piyasada alınıp satılan diğer mallardan farklı olarak, eğer yararlanıcılar kendi çıkarlarını en yükseğe çıkarmak için çalışırsa toplumsal olarak faydanın düşer ve kaynak yok olabilir. Böyle bir kaynağın kullanımında işbirliği sürdürülebilirlik açısından çok önemlidir. Bu çalışmada tarihsel olarak Konya'da var olan su kaynaklarının yönetiminde ve paylaşılmasında işbirliği yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa nasıl yapıldığı, yapılmadıysa devletin müdahale edip etmediği sorularına yanıt aranmıştır. Osmanlı yönetiminin suyun yönetimini halka bırakarak sadece denetim yaptığı insanların da ortaya çıkmasında İslam'ın önemli rol oynadığı vakıf kurumunu işleterek suyun etkin kullanımını sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Hâlihazırda, su alınıp satılan bir mal haline gelmiştir. Ancak Konya'da hala birçok yerde ücretsiz çeşmeler bulunmaktadır. Ayrıca Selçuklulardan beri süregelen mirab uygulaması bazı köylerde hala devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
People need water from the time they start to live on the earth. This need exists both for their own lives and for their production. Humans became sedentary while they were hunter and gatherer. So the importance of water increased. In such a case, efficient allocation and distribution of water is required. The classical and neoclassical economic theories argue that free market conditions must be established for efficient allocation and distribution of the resources. According to these theories, individuals should only seek to maximize their own interests, and so, with the invisible hand mechanism a socially optimum point will be reached. However, water resources are defined as common pool resources in economics literature. The most important feature of the common pool resources is that, unlike other commodities traded on the market, if the beneficiaries try to maximize their own interests, they will cause a tragedy and destroy the resource. Cooperation in the use of such a resource is very important in terms of sustainability. In this study, it was sought to answer the questions that whether people cooperate in the management of the water resources existed in Konya. If they cooperated, how? If they did not cooperate, whether the state intervened or not? Ottomans had left water management to community and undertook supervision duty. People used the institution of waqf which is heavily rely on Islam in order to ensure efficiency. At present, water has become a commodity that is bought and sold in market. However, in Konya there still are free fountains in many places. Moreover, the ongoing practice of the mirab since the Seljuks has been continuing in some villages.