Magarsus antik kenti kıyı araştırmaları
Coastal research of Magarsus ancient city
- Tez No: 471300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Magarsus Antik Kenti, Adana ili, Karataş ilçe merkezinin yaklaşık 4 kilometre batısında bulunan ve Fener Burnu olarak adlandırılan doğal bir burun üzerindedir. Bu burun, Misis Dağları olarak bilinen, kuzeydoğu-güneybatı uzantılı orta yükseltili dağ silsilesinin en güneybatı ucunu oluşturmaktadır. Antik çağdan beri gemilerin geçiş rotası üzerinde bulunan bu bölgenin kıyı araştırmaları yapılarak Magarsus Limanı başta olmak üzere çok önemli tespitler yapılmıştır. Yapılan tespitlerde Magarsus'un özellikle Roma döneminde önemli bir liman kenti olduğuna dair kanıtlara ulaşılmıştır. Limanda bulunan iki taş çapa ise Magarsus Limanı'nın en erken kullanımına ve ilişki içerisinde olduğu bölgelere dair ipucu vermektedir. Kentin yakınlarında tespit edilen antik taş ocakları ve muhtemel tuz üretim alanları ise kent endüstrisine dair bilgiler sunmaktadır. Kentin konumu sayesinde bölgenin denizciliğine hakim olduğu ve her dönem denizciler için bir durak olduğu görülmektedir. Magarsus'un denizle olan ilişkisi irdelendikçe Kilikya arkeolojisi için taşıdığı önem daha iyi anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Magarsus is located on a natural promontory which is about 4 km. west of Karataş town center in Adana and called as Fener Burnu. This promontory forms the most southwest end of medium-height mountain range with Northeast-Southwest extention, known as Misis Mountains. Very important investigations have been made, especially the part of Magarsus by carrying out coastal investigations of this region which is located on the waypoint of vessels since ancient times. In the findings, we have reached some evidence about that Magarsus was an important port city, especially in the Roman period.The two Stone anchors found in the port give a hint about the earliest use of the Magarsus Port and the regions with which the port is in relationship. The ancient quarries and possible salt production sites found near the city provide information about the industry of the city. Thanks to the location of the city, the region have been seen that it dominated seamanship and a destination forsailors of every period.The significance of the Cilicia Archaeology is beter understood when the relationship of Magarsus with these is examined.