Savunma hakkının kısıtlanması
Restricting the right of defense
- Tez No: 471299
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ONURSAL CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bir hukuk devletinde savunma hakkı en temel insan haklarından olup bu hakkın düzenlenmesi ve kısıtlanmasının önlenmesi gerekmektedir. Savunma hakkının kısıtlanmaması adil yargılanmayı gerçekleştirebilmek için zorunludur. İşbu çalışmamız iki bölümden oluşmakta olup ilk bölümde ceza yargılamasında savunma hakkı başlığı altında savunma hakkının niteliği, tarihçesi ile adil yargılanma hakkı kapsamında nasıl kullanılması gerektiği konuları incelenmektedir. İkinci bölümde ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Türk Ceza Yargılamasında savunma hakkının kısıtlanması sayılan haller ve kısıtlanmanın sonuçları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In a state of law, the right to defend is one of the most fundamental human rights and it is needed to regulate this right and to prevent the restriction of this right. It is obligatory not to restrict the defense right for actualizing a fair trial. Our study consists of two sections and in the first section, we examine the nature and history of the right to defense under the heading of defense in the criminal proceedings and how it should be used within the scope of the right for a fair trial. In the second section, consequences of the restrictions and the conditions considered as the restriction of the defense rights in the European Court of Human Rights and Turkish Criminal Prosecution, are examined.