CS-modüller üzerine bazı genellemeler
Some generalizations on CS-modules
- Tez No: 471309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN CELEP YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada komplement alt modülleri dik toplanan olan modüllerin, yani CS-modüllerin temel özellikleri incelenmiş, bunlarla ilgili elde edilen sonuçlar verilmiştir. CS-modül ailesinin farklı genellemeleri vardır. Bunlardan ikisi olan C11 modüller ve FI-extending modüller ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Ayrıca CS, C11 ve FI-extending modüllerin birbiri arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this, work basic properties of modules whose complement submodules are direct summand, namely CS-Modules, are investigated and the results related to these modules are given. There are different generalizations of the families of CS-modules. C11- modules and FI- extending modules, which are consiolered in details, are two of them. In addition, the relations between CS, C11 and FI-extending modules are inveshigated.