Kapitalist sistemin gelişimi ve sosyal tipler
Development of the capitalist system and social types
  1. Tez No: 471311
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Ortaçağ kapitalizm için oldukça önemlidir. Çünkü bu dönem kapitalizm öncesi son çağdır. Bu nedenle dönemin ekonomik ilişkilerinin anlaşılması kapitalizm için önem arz etmektedir. Bu çerçevede Feodal Dönemde üç tip dikkat çekmektedir; Lordlar, Serfler, Din Adamları. Ancak kentlerdeki pazarın büyümesi bu üç tipi değiştirmiştir. Çünkü insanlık pazarların büyümesi ile kapitalizm çağına girmiştir. Bu durumu döneme dair çalışmalarda da görmek mümkündür. Kapitalizm sahip olduğu birçok yönü ile yazarlar tarafından incelenmiştir. Max Weber kapitalizminde nasıl başarılı olunur sorusuna yönelmiştir.“Protestan Ahlak”kapitalizm içindeki başarılı olmanın inceliklerini vermektedir. Karl Marks ise kapitalizm içindeki sınıf çatışmalarını anlatmaktadır. Sınıf çatışması“Burjuva”ve“Proletarya”arasında geçmektedir. Proletarya toplumun ezilenleri, burjuva ise toplumu sömürenlerdir. Veblen de çalışmadan da para kazanabilenleri –Aylaklar- anlatmaktadır. Sombart ise tüketime yön verenleri“Kurtizan”kavramıyla ele almaktadır. Pek çok şekilde ele alınan kapitalizm ise yaşanan küresel çağ ile büyük değişimlere maruz kalmıştır. Kapitalizmin günümüzdeki aşamasını ise küresel kapitalist çağ olarak adlandırmak mümkündür. İnternet, küresel entegrasyon, sürekli tüketim ve tatminsizlik küresel kapitalizmin ayırıcı özellikleridir. Bu özellikler neticesinde ise son dönemi üç tip üzerinden incelemek mümkün olmaktadır. Bunlar küresel kapitalizmin taşıyıcıları, küresel kapitalizmin düzelticileri ve küresel kapitalizmin karşıt destekçileridir.
Özet (Çeviri)
Mediaval Age is very important for Capitalism. Because this period is the last age before Capitalism. For this reason, understanding of the economic relations of Feudal Period is important for Capitalism. There are three types of attention in the Feudal Period; Religious Man, Lord and Serf. However, the growth of the market in cities has changed these three types. Because humanity has entered the age of capitalism with the growth of markets. This can also be seen in studies of early stage in Capitalism. Capitalism has been studied by many authors in many ways. Max weber explored the ways of success in the Capitalism.“Protestant Morality”gives the tips of being successful in Capitalism. And Karl Marx describes class conflicts within economy. The class struggle goes between“bourgeois”and“proletariat”in Capitalist age. The proletariat is the oppressed of the Society and bourgeois is who exploit Society. Veblen also tells how to make money –Leisure- without working. Sombart has examined luxury consumption.“Kurtizan”directs luxury consumption acording to Sombart. Capitalism has been worked in many ways. But, The Global Capitalist Age has changed The Classical Capitalism. The current phase of capitalism can be called the global capitalist age. Internet, global integration, continuous consumption and dissatisfaction are a distinctive feature on global Capitalism. These features are based on three types. Carriers of global capitalism, Reformers of global capitalism and Opposing Supporters of global capitalism