Yerel yönetimlerde karar alma süreçlerinde yerel halkın katılımı ve karar alma süreçlerinde denetimin işlevselliği: Selçuklu Belediyesi örneği
The participation of local people i̇n decision making processes i̇n local goverment and the functionality of the audit i̇n decision-making processes: An example of Selçuklu Municipalities
- Tez No: 471312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın özünü oluşturan katılım ve denetim kavramının her ikisinin de yerel yönetimlerdeki gerekliliği, gerek uygulamalarda gerekse de mevzuatta vurgulanmaktadır. Türkiye'deki belediyelerde bu iki konuyla ilgili düzenlemeler, ağırlıklı olarak belli başlı kanunlarla yapılmaktadır. Bu kanunlardan en önemlisi de 5393 sayılı Belediye Kanunudur. Bunun yanında uluslararası belgeler, uluslararası yapılan toplantılarda alınan belli başlı kararlar ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal ve siyasi durumlar da katılım ve denetime ilişkin yaptığımız faaliyetleri etkilemiştir. Bu tez çalışmasının amacı; halkın genel anlamda belediyeye katılma kanallarını, belediyeyi denetleme mekanizmalarını ortaya koymak, denetimin ve katılımın işlevlerini açığa çıkarmak ve aslında bu kavramların birbirinden bağımsız olmadığını vurgulamaktır. Yine Selçuklu Belediyesi vatandaşlarının belediyeyi gerçekten denetleyip, karar alma süreçlerine katıldığına inanıp inanmadığını açığa çıkarabilmek için uygulama çalışması yapmaktır. Bu tez çalışması üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde katılma kavramı kavramsal olarak ele alınmış, halkın katılım yöntemleri ve katılım olgusu ayrıntılı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde de ilk olarak denetim kavramsal açıdan incelenmiştir. Halk ve diğer denetim organlarının, denetim açısından belediyelerde bıraktığı etkiler değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise yerel yönetimlerde karar alma süreçlerinde halk katılımı ve karar alma süreçlerinde denetimin işlevselliğini analiz etmek için yüz yüze görüşme yoluyla anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The necessary of Participation and Inspection terms,which constitute the core of this study, in local government are both emphasized both in application and legislation. In Municipalites in Turkey, arrangements about these two subjects are made mainly with curtain laws. One of the most important of these laws is Municipilities Law numbered 5393. Besides, international documants, decisions made in international meetings, economic, social and political state which our country in have affected activities which have been done about participation and inspection. The purpose of this study; putting forward the channels which public can use to participate in Municipilities and inspection structure, exposing function of inspection and participation and emphasizing that these terms actually are not independent from each other. Again, Selçuklu Municipality is trying to expose if people really believe that citizens inspect the Municipality and participate in decision-making. This thesis study consists of three parts. In the first part, participation term has been taken up as conceptual and means of public participation and participation phenomenon has been examined thoroughly. In the second part, firstly inspection has been examined conceptually. The effect of public and other inspection institutions on Municipalities has been assessed. In the third part, in order to analyze participation of public in decision-making in local government and fucntionality of inspection in decision-making process, survey study has been conducted by face to face meetings.