Lineer olmayan bazı parabolik denklemlerin çözümlerinin patlama ve sönme problemleri
- Tez No: 47132
- Danışmanlar: PROF.DR. VARGA KALANTAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gerekli tanım ve teoremlere yer verilmiştir. ikinci bölümde önce lineer olmayan bir terime sahip parabolik denklemlerin çözümlerinin patlamasına ilişkin çalışmalar incelenmiş ve lineer olmayan sınır koşullarından oluşan sınırdeğer probleminin çözümlerinin patlaması üzerinde durulmuştur. Ayrıca dördüncü basamaktan bir sınır değer probleminin çözümleri için özfonksiyonlar yöntemiyle patlama koşullan ele alınmıştır. Üçüncü bölümde de Lineer olmayan tekil parabolik sınır değer probleminin sönme problemine ilişkin çalışmalar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study includes three chapters. The first chapter covers preliminaries. In the second chapter firstly the blow up of the solutions of the parabolic initial boundary value problems with a nonlinear term is investigated, and the blow up of the solutions of the boundary value problems that are made of nonlinear boundary conditions of a boundary value problem of the fourth order has been considered through eigenfunctions method. In the third chapter, the quenching problem of the singular nonlinear parabolic boundary value problems is investigated.