Portföy seçiminde bazı modelleme yöntemleri
Some modelling methods for portfolio selection
  1. Tez No: 47133
  2. Yazar: İBRAHİM ZOR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV ÖZET Bu çalışma İstanbul borsası bileşik endeksinin raslantıya bağlı yapısının belirlenmesi ve zaman serisi modelleriyle gelecek dönemler için bazı tahminlerin elde edilmesi amacıyla yapılmıştır. Bileşik endeks uzun dönemde, tek bir model yerine birden çok model ile tanımlanmış ve buna bağlı olarak bazı önerilere yer verilmiştir. Portföy yönetimi konusunda yapılmış olan çok sayıda çalışmaya temel olan bazı kavramsal bilgiler derlenerek özetlenmiştir. Uygulamada çok sık başvurulan doğrusal zaman serileri ve tahmin yöntemleri ile ilgili temel bilgilere yer verilmiştir. Hisse senetlerine ilişkin geçmiş dönem bilgilerinden yararlanılarak portföy ve fîyatlama modelleri incelenmiş ve önemli sonuçlara varılmıştır. Ayrıca zaman gecikmeli bir portföy modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study is to determine the stochastic nature of composite index of ISEK (Istanbul Stock Exchange Market) and to forecast the future values of indexes by using time series models. The composite index time series is described by multi-models rather than a single model and some proposals are offered as to what type modelling should be used. A brief summary of conceptual information on portfolio management and on linear time series and forecast methods are presented in this study. Portfolio and valuation models are examined in the light of previous information on stock and important results are obtained by this examination. Besides, a portfolio model with time delay is suggested.