Osmanlı Devleti - Güney Kafkasya ilişkileri (1917-1918)
Ottoman State-South Caucasus relations (1917-1918)
  1. Tez No: 471323
  2. Yazar: EMIN IADIGAROV
  3. Danışmanlar: PROF. YAŞAR SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sunulan bu Yüksek Lisans tezinin konusu Türkiye için her zaman stratejik önemini koruyan doğu komşumuz Güney Kafkasya'nın tarihinde dikkati çeken 1917–1918 yılları Güney Kafkasya Federasyonu dönemini kapsamaktadır. Güney Kafkasya ülkeleri olan Gürcistan'ın, Azerbaycan'ın ve Ermenistan'ın Mayıs 1918 ilk bağımsızlıklarına doğru mücadele yolu olarak değerlendirilen bu dönem hususunda, özellikle de Osmanlı Devletinin o dönemde Güney Kafkasya yaklaşımının özellikleri hususunda Türk tarih bilimine daha fazla bilgi kazandırmak amaçlanmaktadır. Araştırma sürecinde uygulanan yöntemlerin temelinde arşiv belgeleri üzerinde sınıflandırma, irdeleme, inceleme çalışmaları olmuştur. Tez eserinden Güney Kafkasya'daki tarihsel olayların Türkiye için her zaman önem arz ettiği, bölgedeki bağımsız devletlerle, komşu halklarla ilişkilerin en yüksek düzeyde ve sağlam nitelikte kurulması gerektiği sonucuna varılmaktadır. Bu Yüksek Lisans Tezinde önce 1917–1918 yıllarında Güney Kafkasya'da Gürcistan'ın, Azerbaycan'ın, Ermenistan'ın federatif (koşma) hükümet biçiminde bir araya gelmesi olayları, sonra Osmanlı ile Güney Kafkasya Federasyonu arasında diplomatik ilişkiler ışıklandırılmakta, daha sonra federasyon düzeninin iflasa uğraması takibinde Güney Kafkasya'da üç bağımsız halk cumhuriyetinin kurulması mücadelesi süreci izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Presented this thesis to the subject of our eastern neighbors, Turkey has always been of strategic importance to protect the remarkable period in the history of the South Caucasus in the 1917–1918 periods covers the South Caucasus Federation. South Caucasus countries, Georgia, Azerbaijan and Armenia in May 1918 considered the correct way to first independence struggle considered in this period; especially at that, time of the Ottoman Empire in the properties of matter in the South Caucasus approach is to gain more knowledge of Turkish history. The research process based on its methods, has been classification on archival documents, examination, inspection work. The thesis work of historical events in the South Caucasus to Turkey is always crucial in the region in the independent state; it reached the conclusion those public relations with neighbors of the highest level and the need to establish sound quality. This Master's graduation project in 1917–1918 years ago in Georgia in the South Caucasus, Azerbaijan, Armenia federative (running) to meet government in the form of events, then is lit diplomatic relations between the Ottomans and the South Caucasus Federation, then federation in the follow-up to the bankruptcy order is not the establishment of three independent people's republic in the South Caucasus fighting process is followed.