1982 Anaysasında yürütme organı
Executive authority in 1982 Consitition
- Tez No: 471324
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Devleti oluşturan bu kuvvetler arasındaki ilişkiler hükümet sistemleri tasnifinin de temelini oluşturmaktadır. Yani, hükümet sistemleri tasnifi bu kuvvetlerin birbirleriyle olan ilişkilerine göre yapılmaktadır. Yürütme, yasama ve yargı erklerin tek bir kişi veya zümre üzerinde toplandığı rejimler tarihsel süreçte oldukça yaygındı. Monarşi veya mutlakıyet rejimleri olarak adlandırılan bu yönetim sistemlerinde tüm yetkileri uhdesinde toplayan kral veya hükümdar yönetimin her kademesinde tek söz sahibiydi. Modern ve demokratik hükümet sistemleri ise daha çok kuvvetlerin birbirinden ayrılması gerekliliğini savunmuş ve buna dayanarak geliştirilmiştir. Bunun tek istisnası günümüzde sadece İsviçre'de uygulanan yasama ile yürütme organı arasında hiçbir ayrım koymayan meclis hükümeti sistemidir.
Özet (Çeviri)
The relationship between these forces constitute State, the basis for the classification systems of government. So, government systems classification are made according to the relations with each of these forces. The regimes in which executive, legislative and judicial powers are gathered on a single person or group are quite common in the historical process. In these management systems, which are called monarchy or absolutism regimes, the king or monarch, who collects all the authority in himself, was the sole arbiter at every step of the administration. Modern and democratic government systems, on the other hand, have argued that more forces must be separated and developed on this basis. The only exception to this is, the parliamentary government system, which currently makes no distinction between the legislature and the executive body, which is applied only in Switzerland, nowadays.