Evde nebulizatör kullanacak çocuklara ve/veya bakım vericilerine uygulanacak eğitim programının etkisinin incelenmesi
Assessment of effect of educational program which will be given to children who will use nebulizer at home and/or to their caregivers
  1. Tez No: 471350
  2. Yazar: YASEMİN KEÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİCE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma evde nebulizatör cihazı kullanacak çocuklara ve/veya bakım vericilerine uygulanacak eğitim programının etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi çocuk polikliniğine başvuran ve/veya çocuk servisinde yatan evde nebulizatör ile tedavi alacak olan 119 çocuk hasta ve/veya bakım vericileri oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; Çocuk ve Bakım Vericisini Tanıtıcı Bilgi Formu, Nebulizatör ile İlaç Uygulama Formu ile toplanmıştır. Veriler; sayı, yüzde, fisher'in kesin, post-hoc ve McNemar testi analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to assess effect of educational program which will be given to children who will use nebulizer device at home and/or to their caregivers. Sample of the research was comprised of 119 children and/or their caregivers, who admitted to paediatric out-patient clinic and/or hospitalized in department of paediatrics and under nebulizer treatment at home. Data of the research were gathered via Descriptive Data Survey for Children and Caregivers and Survey Concerning Drug Application Via Nebulizer. Data were evaluated using number, percentage, Fisher's Exact Chi Square Test, Post-hoc and McNemar test analysis.