Sistemik vaskülitlerde vitamin D eksikliği sıklığının araştırılması ve vaskülit aktivitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
25-hydroxyvitamin D3 deficiency: prevalance and its impact on disease activity in small-medium vessel vasculitis
- Tez No: 471353
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFİ HANER DİRESKENELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: D vitamini romatoid artrit ve sistemik lupus eritamatozus gibi inflamatuar hastalıkların patogenez/progresyonunda, endotel disfonksiyonunda, aterosklerotik süreçte önemli role sahiptir ve ayrıca bu hastalıklarda önemli immünomodulatuar etkiye sahiptir. Son yayınlarda Behçet Hastalığı ve Takayasu Arteritinde vitamin D eksikliğinin oldukça yaygın olduğu ve endotel disfonksiyonu etkilediği gösterildiği halde, küçük-orta çap damar vaskülitlerinde D vitamini düzeyi ve bunun hastalık seyrine etkisi daha önce değerlendirilmemiştir. Bu çalışmada küçük-orta çap damar vasküliti hastalarında 25-hidroksivitamin D3 [25(OH)D3] eksikliğinin prevalansını ve bunun hastalık aktivitesine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Metot: Bu kesitsel çalışmada, erişkin sistemik küçük-orta çap damar vasküliti hastaları (ANCA ilişkili vaskülit, kriyoglobulinemik vaskülit [KryV], IgA vaskülit [IgAV], Poliarteritis Nodosa [PAN]) ve yaş-cinsiyet eşleştirilmiş sağlıklı bireylerin (SB) 25(OH)D3 düzeyleri ölçüldü. Bütün hastaların bazal demografik özellikleri, akut faz reaktanları, aldığı tedaviler, hastalık ölçütleri (DEI), hastalık aktivitesi (BVAS) ve hasar skorları (VDI) değerlendirildi. 25(OH)D3 düzeyi
Özet (Çeviri)
Background: Growing evidence suggests that vitamin D has important immunomodulatory effects and plays key roles in endothelial dysfunction, atherosclerosis and pathogenesis/progression of some of the inflammatory rheumatic diseases such as rheumatoid arthritis and systemic lupus erythematosus. Although recent data indicated that vitamin D deficiency is quite prevalant and affects endothelial dysfunction in Behcet's Disease and Takayasu's arteritis, vitamin D levels in small/ medium vessel vasculitis and its effects on disease course have not been evaluated. Objectives: To determine the prevalance of 25-hidroxyvitamin D3 [25(OH)D3] deficiency and to investigate its effects on disease activity in patients with small and/or medium vessel vasculitis. Methods: In this cross-sectional study, 25(OH)D3 levels were measured in adult patients with systemic small-medium vessel vasculitis including ANCA-associated vasculitis (AAV), cryoglobulinemic vasculitis (CryV), IgA vasculitis (IgAV) and polyarteritis nodosa (PAN), and sex-matched healthy subjects (HS). All patients' baseline demographics, disease characteristics, acute phase reactants, medications and disease extents (DEI), disease activities (BVAS) and damage scores (VDI) were determined. 25(OH)D3 level 0.05). There was negative correlation with vitamin D status and CRP levels but there was no association between disease activity and vitamin D status.Conclusion: Vitamin D deficiency and insufficiency is frequent at pateints with systemic small-medium vessel vasculitis. But there was not associasiton with disease activity.