Ventilatör ilişkili pnömoninin önlenmesinde yoğun bakım hemşirelerine verilen eğitimin rolü
The role of education given to intensive care nurses for prevention of ventilator related pneumones
- Tez No: 471382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AYGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Araştırma, ventilatör ilişkili pnömoninin (V.İ.P) önlenmesinde yoğun bakım hemşirelerine verilen eğitimin rolünü değerlendirmek amacıyla yapıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmada nicel araştırma yöntemi (tek grup, ön test son test deneysel desen) kullanıldı. Araştırma evrenini, Sakarya ilinde bir devlet hastanesine bağlı yoğun bakım ünitelerinde Ağustos 2014 - Ocak 2015 tarihleri arasında çalışan 58 hemşire oluşturdu. Çalışmada örneklem seçimine gidilmeyip evrenin tamamına ulaşıldı (n= 58). BULGULAR: Çalışmada cinsiyet, medeni durum, yaş, çalışma süresi, eğitim durumu, gelir düzeyi, yoğun bakım çalışma yılı ve kaç yataklı yoğun bakımda çalıştığına göre V.İ.P bilgi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (sırasıyla, Z=0.960, p=0.337; Z=0.429, p=0.668; 2= 2.799, p=0.424; 2=3.186, p=0.364; 2= 3.889, p=0.143; 2= 6.573, p=0.087; Z=2.143, p=0.342). Bunun yanı sıra çalışmadan önce V.İ.P eğitimi alıp almamasına göre hemşirelerin bilgi puanlarının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği görüldü (Z=2.792; p=0.005). V.İ.P eğitimi alan hemşirelerin anket puanı ortancasının, V.İ.P eğitim almayanlara göre daha yüksek olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and OBJECTIVE: Research was done, for the purpose of the role of education was given to intensive care nurses in the prevention of ventilator-associated pneumonia (VAP). MATERIALS and METHOD: Quantitative research method (single group, pretest, final test, experimental design) was used in the research. The research consisted of 58 nurses who is working in the intensive care units of a state hospital in Sakarya between at August 2014 and at January 2015. FINDINGS: In the study, it is not found any statistically significant difference among the VAP information scores which is according to sex, marital status, age, duration of study, education level, income level, years of intensive care study and how many intensive care units are employed in the study. ( in order of ; , Z=0.960, p=0.337; Z=0.429, p=0.668; 2= 2.799, p=0.424; 2=3.186, p=0.364; 2= 3.889, p=0.143; 2= 6.573, p=0.087; Z=2.143, p=0.342). In addition to this, It was seen that the knowledge scores of the nurses showed a statistically significant difference according to whether they had taken VAP education before they had working. (Z=2.792; p=0.005). It was determined that the questionnaire score of the nurses who get the education of VAP was higher than who not get the education of VAP.