Yoğun bakım hemşirelerinin hasta güvenliği kültürü ile ventilatör ilişkili pnömoniyi önlemede kanıta dayalı uygulama kullanma durumları arasındaki ilişki
Investigating the relationship between intensive care nurses' patient safety culture and their use of evidence-based practices for the prevention of ventilator-associated pneumonia
  1. Tez No: 962679
  2. Yazar: ASLI ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, cerrahi hastalara bakım veren yoğun bakım hemşirelerinin hasta güvenliği kültürü ile ventilatör ilişkili pnömoniyi önlemeye yönelik kanıta dayalı uygulamalara ilişkin bilgi düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi'nde, yetişkin yoğun bakım ünitelerinde görev yapan hemşireler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma evrenini, hastanenin cerrahi yoğun bakım ünitelerinde görev yapan toplam 104 hemşire oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 101 hemşire oluşturmuştur. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Ventilatör İlişkili Pnömoninin Önlenmesinde Kanıta Dayalı Uygulamalara İlişkin Bilgiler Formu ve Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, ANOVA, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 29,8±5,56 bulunmuş olup, %77,2'si kadın ve %74,3'ü lisans mezunu olduğu söylemiştir. Araştırmaya katılanların %86,1'i hasta güvenliği eğitimi aldığını ifade etmiştir. Ventilatör ilişkili pnömoniyi önlemede kanıta dayalı uygulamalara ilişkin bilgi toplam puanı ortalaması 4,44±1,84 olup orta düzeyde bir bilgi düzeyini ortaya koymaktadır. Bilgi formunda en yüksek doğru yanıt puanı hasta pozisyonlandırılması sorusuna (%74,3), en düşük puan ise aspirasyon sisteminin değiştirilme sıklığı maddesine (%17,8) aittir. Hasta güvenliği kültürü ölçeği genel puan ortalaması 2,61 bulunmuş olup, en yüksek alt boyut ortalaması“yönetim ve liderlik”(2,70), en düşük alt boyut ise“bakım ortamı”(2,31) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between patient safety culture among intensive care nurses caring for surgical patients and their knowledge of evidence-based practices for preventing ventilator-associated pneumonia. The study was conducted as a descriptive and correlational study. The study included nurses working in the adult intensive care units at Istanbul University-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Faculty of Medicine Prof. Dr. Murat Dilmener Hospital. The study population consisted of 104 nurses working in the hospital's surgical intensive care units. The study sample consisted of 101 nurses who volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria. Data were collected using an Introductory Information Form, an Information Form on Evidence-Based Practices in the Prevention of Ventilator-Associated Pneumonia, and the Patient Safety Culture Scale. Frequency, percentage, mean, standard deviation, t-test, ANOVA, Pearson correlation, and multiple regression analyses were used to analyze the collected data. The mean age of the participating nurses was 29.8±5.56, 77.2% were female, and 74.3% reported having a bachelor's degree. 86.1% of the participants reported receiving patient safety training. The total mean score for knowledge of evidence-based practices in the prevention of ventilator-associated pneumonia was 4.44±1.84, indicating a moderate level of knowledge. The highest correct response score in the information form was for the patient positioning question (74.3%), while the lowest score was for the frequency of suction system replacement (17.8%). The overall mean score for the patient safety culture scale was 2.61, with the highest sub-dimension mean for“management and leadership”(2.70) and the lowest for“care environment”(2.31).