Sayısal ağrı ölçeklerine ilişkin hasta değerlendirmeleri
The evalution of the patients related to numeri̇c pai̇n scales
  1. Tez No: 471414
  2. Yazar: MAİDE YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİDE FAYDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ameliyat sonrası hastalar farklı şiddetlerde ağrı deneyimi yaşamaktadırlar. Ağrının tanılanması, tedavi kararının ve başarısının değerlendirilmesi bu bulgunun ölçümünü zorunlu hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı sayısal ağrı ölçeklerine ilişkin hastaların değerlendirmelerini ve değerlendirmeyi etkileyen faktörleri belirlemektir. Tanımlayıcı türdeki araştırma ağrısı olan ameliyat sonrası dönemdeki 360 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler hastaların tanımlayıcı özellikleri ile klinik kullanımda en fazla tercih edilen 5,6,11(0-10),11(0-100),21 ve 101 madde içeren 6 ölçek türüne ilişkin değerlendirme ifadelerinin sorulduğu anket formu ile 11.07.2016-31.01.2017 tarihleri arasında yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Sayısal ölçeklere ilişkin sorularda, dört olumlu(kullanımı en kolay, en hızlı yanıt verilen, en hassas, klinik kullanıma en uygun ölçek) ve bir olumsuz değerlendirme (en karmaşık ölçek) ifadesine yer verilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, ki kare ve Pearson korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmanın uygulaması öncesinde hastaların bilgilendirilmiş onamı, araştırmanın yapıldığı kurum ve etik kurulun izni alınmıştır. Çalışmamızda katılımcılar 18-80 yaş aralığında olup yaş ortalamaları X̆:48.3±14.7'dir ve %95.8'i ağrı değerlendirmeye ilişkin bilgi almamıştır. Hastalar 5 maddelik ölçeği kullanımı en kolay, en hızlı yanıt verilen, en hassas ölçen ve klinik kullanımı en uygun ölçek, 101 maddelik ölçeği ise en karmaşık ölçek olarak değerlendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Patients are experience pain at different intensities in postoperative. The diagnosis of the pain, the evaluation of the treatment decision and the success make the measurement of this finding compulsory. The purpose of this study is to determine the evalution differences and the factors affecting the evalution of the most commonly used numeric pain scales. The descriptive study was conducted with 360 patients with postoperative pain. The data were obtained from questionnaires of 6 scales with 5,6,11(0-10),11(0-100),21 and 101 items most preferred in clinical use with the descriptive characteristics of the patients and between11.07.2016-31.01.2017 a face-to-face interview technique was used by the researcher. Regarding to numeric rating scale questions include four positive evaluation statements (the easiest to use, the fastest to respond, the most sensitive, the most appropriate for the clinic use) and the negative evaluation statement (the most complex scale). In evaluating of the data; Number, percentage, medium, chi-square and Pearson correlation tests were used. Before the application of the study, the informed consent of the patients, the institution where the research was conducted and the ethics committee received permission. In our study, patients' ages are between 18-80 and the age average is X̆:48.3+14.7. 95.8% of the patients were not informed about pain assessment. Patients evaluated the 5-item scale as the easiest, fastest, most accurate, and most appropriate scale for clinical use and the most complex scale for 101 items.