Yoğun bakım hastalarında ağrının yüz hareketini ölçen ağrı tanılama sistemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of pain in intensive care patients with a pain diagnostic system that measuring facial movement
- Tez No: 955707
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ERDEN, DOÇ. DR. FATİH KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yoğun bakımda bilinci açık, sözel iletişim kurulamayan hastaların ağrı değerlendirmelerinde kullanılan standart ölçekler sınırlıdır. Bu hastalarda otomatik, standart, sürekli, önyargısız ve ölçeklenebilir ağrı ölçekleri geliştirilmelidir. Çalışma, bilinci açık sözel iletişim kuramayan yoğun bakım hastalarında ağrının yüz hareketini ölçen ağrı tanılama sistemi ile değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Yoğun Bakım, Nöroloji Yoğun Bakım, Dahiliye Yoğun Bakım Üniteleri ile Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Yoğun Bakım ve Beyin Cerrahi Yoğun Bakım ünitelerinde Nisan 2023-Ekim 2024 tarihleri arasında takip edilen ve dahil edilme kriterlerine uyan hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğü %95 güç tip 1 hata 0.05 referans, korelasyon katsayısı 0.50 çift kuyruk hipotezinde ulaşılması gereken 46 kişi olarak hesaplanmıştır. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Sayısal Ağrı Ölçeği (SAÖ), Wong Baker Yüzler Ağrı Ölçeği (WBYÖ), Hasta Takip Formu, Yüz Eylem Kodlama Sistemi (YEKS), Video Kamera, Kamera Tripodu kullanılmıştır. Ağrı değerlendirmesi hasta tarafından SAÖ, hemşireler tarafından WBYÖ ve bilgisayar tarafından YEKS ile yapılmıştır. Veriler 2 gün boyunca sabah ve akşam günde 2 kez ağrılı girişimlerden hemen önce, girişim sırasında ve girişimden 20 dk sonra toplanmıştır. Dört hemşire tarafından hastaların video kayıtlarından elde eldilen fotoğraflardan ağrı değerlendirilmiştir. Verilerin İstatistiksel analizleri SPSS (IBM SPSS Statistics 27) adlı paket program kullanılarak yapılmıştır. Hastanın Yüz Eylem Kodlama Sistemi analizinde, makine öğrenmesi algoritmalarından; EfficientNet_B0, ResNet50 ve ConvNeXt-tiny derin öğrenme modelleri kullanılmıştır. Hasta ile makine ölçümlerinin karşılaştırılmasında, modeller arasında; Sınıf 4'te ConvNeXt-tiny eğitimde setinde %99, test verisinde %57.9, Sınıf 6'da ResNet50 eğitim verisi setinde %98, test verisinde %52,9 başarı elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
Standard scales used in pain assessment of patients who are conscious and cannot communicate verbally in intensive care are limited. Automatic, standardized, continuous, unbiased and scalable pain scales should be developed for these patients. The study was conducted to evaluate pain in intensive care patients who are conscious and unable to communicate verbally, using a pain diagnosis system that measures facial movements. The sample of the study consisted of patients who were followed up in Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital General Surgery Intensive Care Unit, Neurology Intensive Care Unit, Internal Medicine Intensive Care Unit and Adana City Training and Research Hospital General Surgery Intensive Care Unit and Brain Surgery Intensive Care Unit between April 2023 and October 2024 and who met the inclusion criteria. The sample size of the study was calculated as 46 people to be reached in the two-tailed hypothesis with 95% power, type 1 error, 0.05 reference, and 0.50 correlation coefficient. Patient Identification Form, Numerical Pain Scale (NPS), Wong Baker Faces Pain Scale (WFPS), Patient Follow-up Form, Facial Action Coding System (FACS), Video Camera, Camera Tripod were used to collect data. Pain assessment was made by the patient with FACS, by the nurses with FACS, and by the computer with WFPS. Data were collected twice a day, in the morning and evening, for 2 days, immediately before, during, and 20 minutes after painful interventions. Pain was assessed by four nurses using photographs taken from video recordings of the patients. Statistical analyses of the data were performed using the SPSS (IBM SPSS Statistics 27) package program. In the analysis of the patient's Facial Action Coding System, machine learning algorithms; EfficientNet_B0, ResNet50 and ConvNeXt-tiny deep learning models were used. In the comparison of patient and machine measurements, among the models; in Class 4, ConvNeXt-tiny achieved 99% success on the training set and 57.9% on the test data, and in Class 6, ResNet50 achieved 98% success on the training data set and 52.9% on the test data.