İn vitro sıçan mesane kasılmaları üzerine melatonin reseptörlerinin rolü
Effect of melatonin receptors on in vitro rat bladder contractions
  1. Tez No: 471415
  2. Yazar: FATMA NUR TAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, in vitro mesane kasılmaları üzerine melatonin reseptörlerinin olası etkilerinin ve bu etkilerin meydana gelmesinde reseptör agonist ve antagonistinin rollerinin araştırılmasıdır. Yöntem: Deneysel çalışmalar, Necmettin Erbakan Üniversitesi KONÜDAM Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı'nda gerçekleştirildi. Çalışmada Wistar cinsi 5-6 aylık, 200–250 g arası 24 adet dişi sıçan kullanıldı. Eter sedasyonunu takiben servikal dislokasyon yöntemi ile sıçanlar ötenazi edildi. Abdomen medyan hattan açılarak mesane çıkarıldı ve Krebs solüsyonu içine alındı. Mesane boyun kısmından apex yönünde longitudinal bir kesi ile açılarak mesaneden vertikal yönde 2X10 mm ebadında iki kas şeridi hazırlandı. Şeritler izole organ banyosundaki cam hazneler içerisindeki düzeneğe 1 g gerim uygulanarak yerleştirildi. Kas şeritlerine melatonin, melatonin reseptör agonist ve antagonisti ve bunların çözücüleri kümülatif olarak uygulandı. 45 dakikalık bir uyum periyodunu takiben spontan kasılma gösteren bütün mesane şeritlerine 10-5 M asetilkolin (ACh) uygulanarak kasılmalar indüklendi. Kümülatif olarak agomelatin (10-8 M-10-3 M), melatonin (0.01 mM, 0.1 mM, 1 mM, 2.5 mM) ve melatonin 2 reseptör antagonisti 4PPDOT (0.01 mM, 0.1 mM) uygulamaları yapıldı ve genlik üzerinde oluşan etkiler kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this thes is was to investigate the possible effects of melatonin receptors on bladder contractions in vitro and roles of agonist and antagonist in emergence of these effects. Method: Experimental studies were carried out in KONUDAM Experimental Medicine Research and Application Center and the Laboratory of Physiology Department in Necmettin Erbakan University. 24 female Wistar rats (5-6 mount age) weighing 200-250 g have been used in this study. Rats were euthanized by cervical dislocation after light ether sedation. The abdomen was opened by median line and the bladder was removed and taken into the Krebs solution. The bladder was opened with a longitudinal incision in the direction of the apex from the neck to prepare two muscular strips of 2x10 mm in the vertical direction. The strips were placed by applying 1 g of tension to the assembly in the isolated organ bath. Melatonin, melatonin receptor agonist and antagonist and their solubilizers were cumulatively applied to the muscles trips in organ bath. Following a 45-minute equal ibrati on period, tonic contractions were induced by application of acethylcholin (ACh) at 10-5 M concentration. Agomelatin (10-8 M-10-3 M), melatonin (0.01 mM, 0.1 mM, 1 mM, 2.5 mM) and 4PPDOT (a selective melatonin receptor 2 antagonist, 0.01 mM, 0.1 mM) were applied and the effects on contraction amplitudes were recorded.