Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi polikliniklerinin gürültü düzeylerinin belirlenmesi
Noise measurement in Düzce University Medical Faculty Hospital outpatient clinics
- Tez No: 471453
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Amaç Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde poliklinik bekleme alanlarının gürültü düzeylerini değerlendirmek, gerekli ise gürültü önleyici tedbirlerin alınmasını sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Polikliniklerin bekleme alanlarında, 11 ölçüm noktasında, gürültü düzeyi sürekli beş gün ve günde sekiz saat ölçülmüştür. Kalibrasyon ve ölçüm için Svantek SV 30 kalibratör ve SVAN 957 Ses ve Titreşim Analiz Cihazı kullanılmıştır. Cihaz saatlik ortalama verecek şekilde ayarlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı tiptedir. Örneklem alınmamıştır. Veri Analizleri için SPSS paket programı kullanılmış ve Kruskal Wallis, Mann-Whitney U, Friedman ve Wilcoxon testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim is to assess noise levels in the waiting areas of the outpatient clinics at Düzce University Medical Faculty Hospital and to ensure that noise prevention measures were taken, if necessary. Materials and Methods: The noise level was measured continuously for five days and eight hours a day at 11 measurement points in the waiting areas of the outpatient clinics. Svantek SV 30 calibrator and Svantek SVAN 957 Sound and Vibration Analyzer were used for calibration and measurement. The device was set to give an hourly average. This was a descriptive study and there was no sample selection. SPSS statistical package was used and Kruskal Wallis, Mann-Whitney U, Friedman and Wilcoxon tests were performed for data analysis.