Tip 1 Diyabetes mellitus tanılı çocuklarda insülin tedavisi çeşitlerinin somatik büyümeye etkisi: Kontrollü arşiv çalışması
Insulin in children with Type 1 Diabetes mellitus the effect of treatment modalities on somatic growth: A controlled archive study
- Tez No: 945844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR KAYA, PROF. DR. İLKNUR ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Tip 1 Diyabetes Mellitus (Tip 1 DM), pankreas beta hücrelerinin harabiyeti sonucu insülin eksikliğiyle karakterizedir ve tedavisi eksojen insülin replasmanıyla sağlanır. Son yıllarda, yoğun insülin tedavileri, insülin pompası ve sürekli kan şekeri izleme sistemleri (CGM) gibi teknolojik gelişmeler, Tip 1 DM yönetiminde önemli ilerlemeler sağlamıştır. Bu çalışmada, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniklerine başvuran Tip 1 DM tanılı çocuklarda insülin tedavi çeşitlerinin somatik büyümeye etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya 2013-2024 yılları arasında Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Endokrinoloji polikliniğine başvuran 85 pompa insülini kullanan ve 85 kalem insülini kullanan tip 1 DM hastası ile pediatri polikliniğine başvuran 85 sağlıklı çocuk dahil edildi. Hastaların takiplerindeki somatik büyümede kullanılan boy, kilo, persentil değerleri retrospektif hasta dosyalarından alınıp veriler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Bulgular: Kalem insülin tedavisi kullanan hastaların boy persentillerinde (p=0,615) anlamlı bir değişiklik gözlenmezken pompa insülin tedavisi kullanan hastaların boy persentillerinde (p=0,013) anlamlı azalma görülmüştür. Hem pompa insülin hem de kalem insülin kullanan hastaların kilo persentillerinde (sırasıyla p=0,182, p=0,813) anlamlı bir değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Type 1 Diabetes Mellitus (Type 1 DM) is characterized by insulin deficiency due to destruction of pancreatic beta cells and is treated with exogenous insulin replacement. In recent years, technological advances such as intensive insulin therapies, insulin pumps and continuous blood glucose monitoring systems (CGM) have led to significant improvements in the management of Type 1 DM. In this study, it was aimed to investigate the effect of insulin treatment types on somatic growth in children with Type 1 DM admitted to Düzce University Faculty of Medicine Pediatrics Outpatient Clinics. Materials and Methods: The study included 85 patients with type 1 DM using pump insulin and 85 patients with type 1 DM using pen insulin who applied to the Pediatric Endocrinology outpatient clinic of Düzce University Research and Practice Hospital between 2013 and 2024 and 85 healthy children who applied to the pediatrics outpatient clinic. The height, weight and percentile values used in somatic growth during the follow-up of the patients were obtained retrospectively from the patient files and the data were analyzed and evaluated. Results: While no significant change was observed in the height percentiles of patients using pen insulin therapy (p=0.615), a significant decrease was observed in the height percentiles of patients using pump insulin therapy (p=0.013). There was no significant change in the weight percentiles of patients using both pump insulin and pen insulin (p=0.182, p=0.813, respectively).