Adli yaş tayininin üç boyutlu cone beam bilgisayarlı tomografide diş pulpa kavitesi ile değerlendirilmesi
Evaluation of forensic age estimation with dental pulp cavity at the three-dimensional cone beam computed tomography
- Tez No: 471475
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP FEDAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yaş tespiti kavramı medeni hakların sağlanmasında ve suçların önlenmesinde önemli yer tutmaktadır. Yetişkinlerin diş yaşı, diş dokularını etkileyen ilerleyici fizyolojik ve dejeneratif sürecin analizi ile tahmin edilebilmektedir. Bu pilot çalışmamızda, sekonder dentin birikimi sonucu pulpa daralmasına bağlı olarak, Özel Burtom Görüntüleme Merkezi Esentepe Şubesine başvuran ve yaşları 10 ile 70 yaş arasında değişen yetişkinlerin 299 üst sol merkez kesici ve 282 üst sol kanin dişlere ait Cone Beam (Konik Işın Hüzmeli) Bilgisayarlı Tomografi (CBCT) görüntüleri analiz edilerek yaşlarının tahmini için yöntemin doğruluğunun değerlendirmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, dişin farklı kısımlarının geometrik olarak ortalamasıyla diş hacim ölçümünü basitleştirmek için tasarlanmıştır. Kök ve pulpa eliptik tabanlı koniler haline, kuron eliptik tabanlı kesik koni haline getirilmiş ve bu hacimler hesaplanmıştır. Pulpa hacmi ile sert doku hacminin birbirine oranı çalışma için kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of age determination is important both in the regulation of civil law and criminal behaviour. Dental age of adults can be estimated by analysis of the progressive physiological and degenerative process that affects dental tissues. In this pilot study, it is aimed to evaluate the validity of a method by analyzing the Cone Beam Computerized Tomography images of 299 upper left central insicors and 282 upper left cannines for estimating age of adults who applied to the Burtom Imaging Center Esentepe Branch and aged between 10 and 70 years due to the narrowing of the pulp chamber caused by secondary dentin deposition. This research was designed to simplify dental volume measurement through geometric approximation of the different parts of the tooth. The root and the pulp were assimilated to elliptical based cones and the crown to an elliptical based truncated cone and these volumes were calculated. The ratio between the pulp volume and volume of the hard tissues was assumed. When the relationship between this ratio and age was examined, significant relationship was found between men and women for insicors (p 0.05). As a result of the regression analysis, a model of Age=-50.610-25.877*LnPHr for the upper left central teeth was obtained. The age cohorts between 20 to 59 years showed the highest accuracy in age prediction. The good inter-examiner agreement (ICC 0.99) demonstrates that the method is highly reproducible. In conclusion, our study shows that the narrowing of the pulp chamber is a reliable parameter for estimating the age of adults and the method based on geometric approximation of left upper central incisor volumes measured by CBCT is accurate and quick, and is an easily applicable method.