Koroner arter ve kalp kapak cerrahisinde miyokardiyal hasar tespitinde biyokimyasal parametrelerin rolü
The role of biochemical parameters in detecting myocardial injury in coronary artery and vardiac valve surgery
- Tez No: 471556
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı kardiyopulmoner bypass (KPB) uygulaması yapılan hastalarda AST, CK-MB ve Troponin I parametrelerinin koroner arter cerrahisi ve kalp kapak cerrahisinin postoperatif döneminde oluşabilecek miyokardiyal hasarın takibinde duyarlılıklarının ölçülmesidir. Biyokimyasal parametrelerin ameliyat çeşidine göre miyokardiyal hasardaki duyarlılıkları karşılaştırılmıştır. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edilmiştir. Koroner arter cerrahisi uygulanan 25 hasta (GRUP A), kalp kapak cerrahisi uygulanan 25 hasta (GRUP B) olmak üzere toplam 50 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Biyokimyasal belirteçlerin ve arter kan gazı değerlerinin istatistiğinin yapılması amacıyla preoperatif, peroperatif ve postoperatif dönemlerde alınan kan örnekleri geriye dönük olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is measuring the susceptibilities of AST, CK-MB and Troponin I parameters on the cardiopulmoner bypass applicated (KPB) patients on the follow-up of myocardial damage that may occur on post-operative period of coronary artery and cardiac valve surgeries. The susceptibilities of biochemical parameters are compared regarding to surgery type. The participants are picked from the patients of 18 years old and above. 50 patients are included to the study, 25 of whom were coronary artery surgery applied (GROUP A), and 25 of whom were cardiac valve surgery applied (GROUP B). On the purpose of producing the statistics of biochemical markers and artery blood gas values, the blood samples taken on preoperative, peroperative and postoperative periods were retrospectively evaluated.