Çevresel mutojenlerin insan eritrosit zarları üzerine olan etkilerinin biyokimyasal ve elektron spin rezonans teknikleri ile incelenmesi
- Tez No: 47160
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL AKSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İV ÖZET Biyolojik zarlar üzerinde yapılan araştırmalar, bunların yapısal ve fonksiyonel açılardan rnoleküler temellerini anlamaya yönelmiştir. Bu amaca erişmek için yaygın biçimde kullanılan ölçüm tekniklerinden birisi de Elektron Spin Rezonans (ESR) tekniğidir. Bu çalışmada sağlıklı insan eritrosit zarının yapısal ve dinamik özellikleri; 5-SASL ve 16- 5ASL gibi stearik asit benzeri spin etiketler kullanılarak incelendi. Zar içerisine giren bu etiket moleküllerinden kaynaklanan ESR sinyalleri analiz edilerek düzen parametresi (S), dönme korrelasyon zamanı (Tc) ve viskozluk katsayısı (t|) gibi eritrosit zarı spektral parametreleri belirlendi. Kolçisin, mitornisin-C, potasyum bikromat ve sodyum florürün bu parametreler üzerine oları etkileri değişik koşullarda incelendi. 5-SASL ile etiketlenmiş eritrosit zarı için bulunan S, Tc ve r\, değerlerinin 16-SASL etiketi için bulunanlardan çok daha büyük oldukları saptandı. Zar yüzeyine yakın kısımlarında düzenin yüksek ve zar içerlerine doğru bu düzenin azaldığı belirlendi. Eritrosit zarının 0- 50°C sıcaklık aralığında bir f82 geçişine sahip olduğu ve mutajenlerin bu geçiş sıcaklığını belirlemede etkili oldukları saptandı. Hem 5-SASL nemde 16-SASL etiketleri ile ilgili korrelasyon zamanlarının sıcaklığa bağlı olarak ikili bir davranış gösterdikleri belirlendi. 5-SASL etiketi için bulunan aktivasyon enerjilerinin 16-SASL etiketi için bulunan değerlerden daha büyük olduğu ve bunun mutajenlere bağlı olarak değiştiği gözlendi. Zar proteinlerine kovelent bağlanan MAL-6 spin etiketi kullanılarak kon bankası koşullarında bekletilen ve in vitro yaşlandırılan kan örneklerinin eritrosit zarında zamanla ortaya çıkan bozulmalar sinyal şiddetindeki sönüm izlenerek belirlendi. Tüm kan ve eritrosit örneklerinde, yaşlanmaya bağlı olarak MAL-6 sönümünün arttığı ve bunun birinci dereceden bir reaksiyon kinetiğine uyduğu görüldü. Bunlardan başka eritrosit zarında gernma glutamil transferaz (6ST) enzim aktivitesi belirlenerek aynı mutajenlerin bu aktivite üzerine olan etkileri araştırıldı. Çalışmada denenen tüm mutajenlerin G6T enzim aktivitesi üzerinde etkin oldukları ve onu inhibe ettikleri gözlendi.
Özet (Çeviri)
ÂBSTRÂCT Current biological membrane researches are focused on understanding the molecular basis of the structure and functions of these membranes. Electron Spin Resonance (ESR) technique is one of the widely used method to achieve this aim. In this work, the spin labeled molecules such as 5-SASL and 16-SASL which are incorporated into the membrane have been used to study the properties of healthy human erythrocyte membrane by ESR technique. Analyzing the ESR signals which arise from the labeled molecules in the membrane the spectral parameters such as the order parameter (S), the rotational correlation time (Tc) and viscosity constant CrQ relevant to erythrocyte membrane have been determined. The effects of colchicine, mitornycin-C, potassium bichromate and sodium fluoride on these parameters have been investigated under different conditions. The values of S, Tc and n for membranes labeled with 5-SASL were found to be much greater than those obtained for 16-SASL labeled memranes. The order on and near the surface was high and it decreased toward the center of the membrane. Erythrocyte membrane has a phase transition in the temperature range of 0-50°C and the mutagens used in the work were important in the determination of the transition temperature. The variations of the correlation time of both 5-SASL and 16-SASL molecules with temperature have biphasic character. Activation energies determined for 5-SASL molecule were found to be greater than those calculated for 16-SASL molecule and they depend on the type of mutagens. MÂL-6 spin labeled molecules which bind covalently to the membrane proteins were used to study the impairments that arise in time in plasma membranes of the blood samples stored under blood bank conditions and in vitro aged samples by monitoring the ESR signal fading, it was found that the fading of MAL-6 increases depending on the aging for all blood and erythrocyte samples. Gamma glutamyl transferase (GOT) activity in the erythrocyte membrane and the effects of the same mutagens on this activity were also investigated. All the mutagens used in the work were found to affect the GOT enzyme activity and to inhibit it.